O różnicy między standardowymi modułami a modułami smart, o korzyściach z zastosowania modułów smart oraz  o kwestii ich instalacji opowiada Alexandra Holub, starszy specjalista ds. marketingu na Europę Jinko Solar.

Na czym zatem polega różnica między modułami typu smart a tradycyjnymi?
To już wiemy: tradycyjne moduły, na które pada cień, dają mniej energii. Co więcej, najsłabszy moduł w łańcuchu definiuje wartość uzysku energii z całego stringu. Czyli, jeśli jeden zacieniony moduł produkuje mniej energii niż powinien, to cała instalacja wytwarza jej mniej niż wynikałoby to z jej faktycznych możliwości.
Dlatego instalowanie tradycyjnych modułów odbywa się z dala od elementów mogących wpłynąć na ich zacienienie, takich jak kominy czy drzewa. Trzeba także pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej odległości pomiędzy rzędami modułów, tak aby nie zacieniały one siebie nawzajem.  Tego typu zabiegi mogą jednak powodować znaczne marnotrawstwo w zakresie wykorzystania dostępnej przestrzeni oraz mało efektowne wizualnie przerwy pomiędzy poszczególnymi modułami.
Receptą na ten problem mogą okazać się moduły typu smart, które nie obawiają się cienia, a to dlatego, że poszczególne ich komórki są zoptymalizowane. Dzięki temu nie tracą energii tak jak czynią to moduły standardowe. To z kolei przekłada się na większą wytwarzaną moc, przez co są one bardziej praktyczne. Ponieważ w przypadku modułów SMART cień nie jest problemem, dostępna przestrzeń może być wykorzystana dużo bardziej efektywnie niż w przypadku instalacji modułów tradycyjnych. To z kolei poprawia estetykę instalacji, co ma szczególne znaczenie w przypadku montażu na dachach. Istnieje wreszcie  możliwość kombinacji stringów o różnej długości.
Czasem jednak cienia nie da się uniknąć. Nawet w przypadku zainstalowania modułów na obszarze niezacienionym, po kilku latach eksploatacji ten może się pojawić. Wystarczy niewielka ilość piasku , troche zwykłego brudu czy kilka liści spadających z drzew, aby wpłynąć na pracę tradycyjnych modułów. I dlatego moduły smart to zawsze najlepszy wybór!
Czy są jakieś inne korzyści z zastosowania modułów smart?
Oczywiście oprócz zwiększonej efektywności energetycznej można wymienić kilka dodatkowych korzyści wynikających z zastosowania tego typu urządzeń. Moduły smart JinkoMX dodatkowo eliminują hotspoty, tak charakterystyczne dla tradycyjnych modułów, co sprawia że są bardziej niezawodne i w mniejszym stopniu ulegają zniszczeniom.
Czy moduły typu smart są trudniejsze w instalacji?
Nie! Moduły Jinko MX smart są równie proste w instalacji co tradycyjne. Nie wymagają żadnego dodatkowego oprogramowania, okablowania czy systemów kontroli.
Źródło: GLOBEnergia PLUS 4/2016

Cały artykuł w GLOBEnergia Plus 4/2016

POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus i czytaj cały artykuł już dziś!

appstore        google play