Największa dachowa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce ma moc 400 kW i już rozpoczeła produkcję energii. 

Elektrownia powstała na dachach dwóch hal produkcyjnych w Częstochowie o łącznej powierzchni ok. 8 500m². Zamontowano 1539 paneli fotowoltaicznych (260Wp) zespolonych do 18 niezależnych kompletów. Komplety od E1 do E17 składają się 88 sztuk paneli. Komplet E18 składa się z 43 sztuk paneli. Montaż paneli poprzedzony był przygotowaniem odpowiedniej konstrukcji wsporczej.

Zastosowane zostało profesjonalne monitorowanie i sterowanie do systemów rozproszonych. To umożliwia śledzenie danych produkcji systemu PV poprzez internetowy system monitorowania instalacji.

Instalację wykonała firma Solarprojekt Construction z Radomska. o mocy 400 kWp. Firma ta wykonała zarówno projekt jak i zrealizowała całą budowę.

Odnawialne źródła energii będą wpływały w coraz większym stopniu na polską gospodarkę. Z pewnością miejsce na tym rynku znajdą również małe i średnie przedsiębiorstwa, które będą odpowiadały za projektowanie i budowę „zielonych elektrowni”. Do nich zapewne będą trafiać zlecenia od firm z innych branż np. tych pamiętających tegoroczne sierpniowe problemy z dostawami prądu.

Zapewne wiele z nich zdecyduje się na inwestycje we własne źródła energii. Być może na podjęcie decyzji wpłyną niepokojące informacje dotyczące problemów z zapewnieniem odpowiedniej nadwyżki mocy, które mogą się pojawić już na początku przyszłego roku.