Zgodnie z oświadczeniem australijskiej filli firmy Juwi zajmującej się energią odnawialną została zbudowana największa na świecie hybrydowa elektrownia słoneczna dla firmy górniczej Sandfire Resources NL. 

Park słoneczny ma moc 10,6 MW i został w nim zastosowany system jednoosiowego podążania za promieniami słonecznymi. Energia elektryczna generowana jest od maja tego roku i jest  wykorzystywana bezpośrednio lub za pomocą akumulatora o mocy 6 MW na cele kopalni DeGrussa. System hybrydowy znajduje się 900 km na północ od Perth w Australii Zachodniej i został zintegrowany istniejącym już 19 MW systemem wytwarzającym energię z oleju napędowego.

Część zapotrzebowania na energię może być teraz pokryta przez słońce. Według Juwi spowoduje to zmniejszenie ilości oleju napędowego wykorzystywanego przez kopalnię o więcej niż 20% czyli pięć milionów litrów paliwa kopalnego.

Dla członka zarządu Stephana Hansena fakt, że przedsiębiorstwo górnicze zaangażowało się w wykonanie tej inwestycji wskazuje, że energia odnawialna jest ekonomicznie opłacalna: "Jesteśmy bardzo zadowoleni, że został przeprowadzony pionierski projekt niezintegrowany z siecią publiczną. Oferujemy bardzo dobre warunki."

System elektrowni i magazynowania energii w baterii słonecznej jest w pełni zintegrowany z istniejącą elektrownią diesla i zmniejsza jego zużycie bez przerywania pracy w kopalni. Do tej pory dla grupy Juwi projekt DeGrussa jest największym w Australii. W 2014 r Juwi nabył większościowy pakiet akcji dewelopera Qi Power Limited z Brisbane, który ma duże doświadczenie w australijskim przemyśle górnictwa i energetyki. Projekt jest finansowany przez Clean Energy Corporation (CEFC), Neoen i australijską Agencję Energii Odnawialnej (ARENA), która przyznała dotację rządową w wysokości 20,9 miliona dolarów. 

Źródło: sunwindenergy.com