Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znalazł się na finałowej liście kandydatów do prestiżowej nagrody w sektorze zrównoważonej energii „Sustainable Energy Europe Awards” – poinformowało Ministerstwo Ochrony Środowiska. 

 
Komisja Europejska doceniła polski innowacyjny system finansowania inwestycji w rozproszone, odnawialne źródła energii. W tegorocznej, dziesiątej, edycji EUSEW Awards wpłynęło 373 zgłoszeń z całej Europy.
 
Innowacyjny system finansowania Funduszu pomógł przynieść energię słoneczną do gospodarstw domowych i rozwinąć przedsiębiorczość w sektorze odnawialnej energii w całej Polsce. Kluczem do sukcesu tej inicjatywy było myślenie na poziomie lokalnym – oceniła Komisja Europejska.
 
Ze środków NFOŚiGW w całej Polsce zainstalowano ponad 67 tys. kolektorów, z czego ok. 60%zastąpiło stare źródła ciepła, opalane węglem.
„Sustainable Energy Europe Awards” (EUSEW Awards) to jedna z najważniejszych europejskich nagród w sektorze zrównoważonej energii, przyznawana w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: Energia odnawialna, Efektywność energetyczna oraz Miasta, wspólnoty i regiony.
 
W kategorii Energia odnawialna obok Cooperative Energy Hub z Wielkiej Brytanii oraz niemieckiej Women in Europe for a Common Future nominowany został także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przede wszystkim za program dopłat do zakupu i instalacji kolektorów słonecznych.  Wręczenie nagród odbędzie się 16 czerwca 2015 r. podczas Sustainable Energy Week w Brukseli.
 
Źródło: Ministerstwo Ochrony Środowiska