Piękna, słoneczna pogoda, czyli sezon budowlany w pełni. Prace remontowo budowlane, w tym popularne ocieplenie domu, najlepiej rozpoczynać jeszcze przed sezonem letnim. Prawidłowo wykonana termomodernizacja gwarantuje znaczne oszczędności energii, a tym samym wpływa pozytywnie na kieszeń inwestora. Dodatkowo podnosi komfort użytkowania budynku i jest okazją do wizualnego odnowienia elewacji.
 
Termomodernizacja budynków oraz budowa nowych energooszczędnych lub przynajmniej dobrze ocieplonych z zamontowanymi energooszczędnymi oknami może zredukować straty energii nawet o połowę. Oszczędności na ogrzewaniu za sezon grzewczy dla domu jednorodzinnego o średniej powierzchni mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Eksperci są zgodni, że przy stale rosnących kosztach nośników energii, inwestycja w docieplenie ścian zewnętrznych to już nie moda, ale zdrowy rozsądek właścicieli.
Termomodernizacja, czyli popularne ocieplenie ścian, na czym to polega?
Najbardziej popularną, trwałą i ekonomicznie uzasadnioną technologią ocieplania budynków jest metoda tzw. bezspoinowego systemu ociepleń w skrócie BSO, określana też coraz częściej angielskim skrótem ETICS. Najprościej rzecz ujmując technologia ta polega na przymocowaniu płyt styropianowych do ściany za pomocą kleju, a w niektórych przypadkach także łączników mechanicznych. Następnie na powierzchni izolatora wykonywana jest warstwa zbrojąca za pomocą siatki z włókna szklanego oraz tynku cienkowarstwowego w dowolnym kolorze. 
Dobór materiałów
Podstawą termomodernizacji przynoszącej oczekiwane oszczędności energii jest jej profesjonalnie wykonanie oraz wysoka jakość izolatora. Do ocieplania metodą BSO/ETICS używa się styropianu, rzadziej wełny mineralnej. Ważne, by oba produkty były wysokiej jakości, gwarantowanej pozycją i marką producenta. Izolacyjność cieplna styropianu i wełny mineralnej jest porównywalna, ale styropian jest wyraźnie tańszy i łatwiejszy w montażu.
– Zależność trwałości i funkcjonalności ocieplenia wykonanego styropianem w stosunku do kosztów zakupu i realizacji jest optymalna, czyli najszybciej osiągniemy zwrot zainwestowanych pieniędzy, zachowując wysokie właściwości użytkowe i estetyczne całego systemu dociepleniowego. – mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki – Dodatkowo płyty styropianowe są lekkie, łatwe w montażu i odporne na zawilgocenie, a praca z nimi nie wymaga stosowania masek, rękawic i innych środków ochrony, jak to ma miejsce w przypadku prac z innymi materiałami izolacyjnymi.

Projekt, grubość i lambda
Zasada ocieplania budynków jest stosunkowo prosta. Zwracamy uwagę na grubość izolatora oraz jego najistotniejszy parametr: λ – lambda, czyli współczynnik przenikania ciepła. Im mniejsza jest wartość lambdy, tym lepiej materiał izolacyjny chroni budynek przed utratą ciepła. Najlepiej stosować grubszą warstwę izolatora, o niskiej lambdzie. 
Warto, by uprawniony audytor lub projektant budowlany wykonał projekt planowanego ocieplenia. W przypadku domów jednorodzinnych nowobudowanych, projekt uwzględnia ocieplenie, jednak w budynkach modernizowanych należy o to zadbać we własnym zakresie. 
System w komplecie, czyli tynki, kleje, itp.
Ocieplenie to nie tylko materiał izolacyjny. Do jego wykonania potrzebujemy niezbędnych materiałów takich jak: kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby. Najlepiej jeśli wszystkie produkty pochodzą od jednego producenta. Mamy wtedy pewność, że poszczególne komponenty zawsze są do siebie dopasowane. Pamiętajmy, że pod wybrany rodzaj tynku najlepiej stosować przeznaczony do niego płyn gruntujący oraz podkład tynkarski. To samo dotyczy klejów, którymi przytwierdzamy warstwę izolacyjną do ścian, czy siatki zbrojeniowej.
 
 
Źródło: Termo Ogranika