Jak twierdzi japoński producent samochodów nowe badania nad strukturą tlenku krzemu mogą rozszerzyć zakres jazdy samochodów elektrycznych.

 
Ten technologiczny przełom może doprowadzić do nowej generacji akumulatorów litowo-jonowych.
 
Japoński koncern pracuje z uzupełniającą firmą Nissan Arc i badaczami akademickimi z całej Japonii, aby lepiej zrozumieć strukturę tlenku krzemu, który ma szansę stać się obiecującą alternatywą dla materiałów węglowych stosowanych w akumulatorach litowych.
 
Do tej pory struktura amorficznego tlenku krzemu – która może pomieścić znacznie więcej energii niż standardowe materiały baterii litowych, była nieznana. To oznacza, że ich masowa produkcja była  prawie niemożliwa. Jednak w ubiegłym tygodniu Nissan ogłosił, że jego naukowcy opracowali nową metodę analizy, dzięki której można poznać kod struktury SiO, pokazując ten materiał jako zdolny do przechowywania większej ilości jonów litu.
 
Takao Asami, starszy wiceprezes Nissan Motors, powiedział, że analiza jest niezbędna do opracowania nowej generacji baterii litowo-jonowych o dużej pojemności.
"Na pewno staną się one jedną z naszych podstawowych technologii," powiedział w oświadczeniu. "Wykorzystanie tej metody analizy w naszych przyszłych produktach z pewnością przyczyni się do rozszerzenia zakresu użytkowania  przyszłych pojazdów o zerowej emisji."
 
Przykładem pozytywnego wykorzystania samochodów elektrycznych na użytek publiczny jest policja z West Midlands, która w zeszłym tygodniu ogłosiła przedłużenie umowy najmu na wszystkie 30 całkowicie elektrycznych samochodów Nissan Leaf. Decyzja, aby trzymać się samochodów elektrycznych została dokonana po danych ujawniających oszczędności £ 68 000 kosztów paliwa i redukcji emisji dwutlenku węgla o około 200 ton od momentu dostarczenia, czyli 2013 roku. 
 
Komisarz Crime David Jamieson powiedział, że użytkowanie Nissanów Leafs wiąże się z ułamkiem kosztów w porównaniu do oleju napędowego lub benzyny.
"Wszystko, co pomaga nam zaoszczędzić pieniądze w obecnej sytuacji jest jak najbardziej pożądane i cieszę się, że możemy przedłużyć tę dzierżawę," powiedział w oświadczeniu.
 
Źródło: businessgreen.com