Perspektywa praktycznie niewidocznego systemu transportu energii elektrycznej wewnątrz i na powierzchni okiem może być szczególnie atrakcyjna dla architektów, projektantów i użytkowników budynków, przede wszystkim wieżowców.

SolarWindow Technologies Inc. zaprezentowała to, co nazywa „niewidzialnym” systemem transportu energii elektrycznej w oknach, które tę energię mogą również wytwarzać.

Obecnie firma rozwija swoją technologię SolarWindow dla wieżowców i drapaczy chmur, których zasilenie, według informacji spółki, pochłania prawie 40% mocy wytwórczej energii elektrycznej w USA.

SolarWindow wytwarza energię elektryczną dzięki powłokom organicznym szatosowanym w pokryciu cienkowarstwowym na powierzchniach szklanych. Nowy system SolarWindow Intra-Connection System przekazuje energię elektryczną w ramach tych powłok do „niewidzialnych przewodów”, które dalej transportują ją w poprzek powierzchni szkła do jego krawędzi, gdzie podłączone jest ono do systemu elektrycznego.

The SolarWindow Intra-Connection System jest praktycznie niewidoczny dla ludzkiego oka ze względu na swoją grubość, która wynosi około 50 µm, podczas gdy ludzki włos jest przeciętnie dwa razy grubszy. Tradycyjne przewody tego typu mogą osiągać szerokości nawet 500 µm. Na system SolarWindow składa się sieć mikroskopijnych kanałów, które pozwalają na efektywny transport energii elektrycznej w oknie.

„Dziś posuwamy się do przodu w dwóch ważnych kierunkach w naszym dążeniu do stworzenia okna do zastosowania w wieżowcach, które będzie generowało ogromne ilości energii”, powiedział John A. Conklin, prezes i CEO SolarWindow Technologies. „Po pierwsze, estetyczny wygląd tego typu systemu zasilania elektrycznego, który jest w zasadzie niewidoczny dla ludzkiego oka, jest jasny. Po drugie, ta innowacja zapewnia korzyści w postaci szybkiej produkcji, z którą tradycyjne metody po prostu nie mogą konkurować.”

Firma podaje, że jej technologie zapewnią „niezależnie zweryfikowany jednoroczny zwrot finansowy, gdy zaprojektowane jako instalacja dla budynku 50-piętrowego”.

Źródło: pv-magazine.com