Zgodnie z rozporządzeniem UE, od września 2015r. wchodzą w życie nowe etykiety energetyczne. Trwa ogólna debata nad tym, czy nowe zasady klasyfikowania poszczególnych elementów systemów grzewczych będą promować zielone technologie, czy wręcz je ograniczać?

Nowy system etykiet obejmuje podział od „A++” jako najwyższej, aż do „G”, czyli najniższej klasy. Sceptycy buntują się zakwalifikowaniu gazowych kotłów kondensacyjnych do etykiety „A”, czyli całkiem wysoko. Pompy ciepła w nowym systemie etykietowania są rozdzielone na pompy ciepła powietrzne mogące osiągnąć poziom „A++” oraz gruntowe pompy ciepła o poziomie efektywności nawet „A+++”, przy czym klasa „A+++” zostanie wprowadzona dopiero w 2019r.  Systemy ogrzewania oparte o spalanie peletów nie są kwalifikowane do systemu etykiet energetycznych, ponieważ Komisja Europejska chce przeprowadzić dodatkowe badania na temat ich wpływu na środowisko. Odnośnie systemów przygotowania ciepłej wody użytkowej, systemy solarne, działające bez dodatkowych elementów grzewczych, podobnie jak systemy z peletami,  nie  będą uwzględnione w systemie etykiet.

Wynika więc z tego, że systemy solarne mogą być klasyfikowane jako efektywne energetycznie tylko w sytuacji,  w której wspomagają systemy konwencjonalne. Według Andreasa Wagnera, z Business Developing Manager at Wagner & Co, jest to szansa dla systemów opartych na energii słonecznej, ponieważ mimo iż nie podnoszą sprawności całego systemu, zostaną zauważone w programie etykiet energetycznych.

Od września 2015 r. instalatorzy systemów ogrzewania muszą sprawdzać i oznaczać, czy  wszystkie systemy grzewcze są zainstalowane zgodnie z ich klasą efektywności  i czy  są wyposażone w  prawidłowe etykiety. Będzie to dla nich dużą  komplikacją, szczególnie gdy elementy instalacji będą pochodziły od różnych producentów. Wiąże się to z dodatkową pracą, która nie będzie należała do najprostszych. Christian Stadler, dyrektor techniczny w  SONNENKRAFT  patrzy na to z drugiej strony: „Takie rozwiązanie daje  wykonawcom instalacji solarnych okazję , aby ich usługi były wyższej jakości poprzez  oferowanie usług kwalifikujących się w systemie etykiet energetycznych.”

Nowy system etykiet był również przedmiotem zainteresowania w trakcie konferencji „Międzynarodowe Trendy w sprawie ekoprojektu i etykietowania energetycznego” organizowanej przez Komisję Europejską. Mike Small z  Product Manager w BDR Thermea Group  zauważył, że europejski znak efektywności energetycznej nie zachęca producentów do inwestowania w rozwiązania nowej generacji, gdyż stanowi jedynie części oszczędności energetycznych dostarczanych przez te wysoce wydajne technologie.

Z drugiej strony Dr Fiona Riddoch, Dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Kogeneracji, twierdzi  że nowe etykiety energetyczne mogą stanowić prawdziwą szansę dla Europy, aby szybciej przyjąć produkty grzewcze wysokiej wydajności, takich jak mikro- CHP, pod warunkiem że etykieta promuje innowacje w tej branży, głównie europejskiej. Federica Sabbati, sekretarz generalny Stowarzyszenia Europejskiego Przemysłu Grzewczego dodała, że  sektor ogrzewania ma największy potencjał oszczędności energii w Europie. W celu osiągnięcia ambitnych celów UE w zakresie energii i klimatu, Europa musi wspierać innowacyjność produktów grzewczych, dając wyraźne wskazówki dla rynku i konsumentów: „Jestem pełna nadziei, że politycy wraz z branżą energetyczną znajdą sposób na to, by  innowacyjne produkty (takie jak mikro- ogniwa paliwowe , urządzenia kogeneracyjne , czy gazowe pompy ciepła) były dostępne i polecane coraz większej rzeszy inwestorów. „
 
Źródło: www.sunwindenergy.com
Anna Będkowska