Małe i średnie firmy od października mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony niemieckiego Banku KfW na cele energooszczędne i związane z odnawialnymi źródłami energii.

Pod koniec września na rynku pojawią się kredyty z grantem dla przedsiębiorców, przy których marża może być ujemna. Całkowita wartość projektu wynosi 40 mln euro i szacuje się, że zainteresowani wyczerpią pulę kredytów do końca roku. Środki finansowe mają być przeznaczone na zwiększenie efektywności energetycznej budynków, w tym infrastruktury lub wyposażenia, czyli np. na ogrzewanie, wentylację, klimatyzację. A także na projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, w tym – z wytwarzaniem energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej.

Dyrektor zarządzający produktami kredytowymi Deutsche Bank PBC – Paweł Dziekoński ocenia: – Jest to ciekawa formuła, przy której oprocentowanie kredytu potrafi być ujemne, ponieważ wartość grantu otrzymanego przez przedsiębiorcę może być większa niż suma zapłaconych odsetek i prowizji.
 – Wiele firm przeprowadza renowacje, inwestycje związane z budynkami, w których prowadzą działalność czy z liniami produkcyjnymi. Katalog celów do sfinansowania jest tak szeroki, że na pewno wielu przedsiębiorców znajdzie coś dla siebie, bo często inwestując, odnawiając swoją infrastrukturę w naturalny sposób, nawet czasami mniej zamierzony, usprawniamy efektywność energetyczną – podkreśla specjalista z Deutsche Bank PBC.

Źródło: Newseria