Nowy rekord wydajności polikrystalicznych ogniw PV – 21,9%!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Fotowoltaika

Podziel się

Technologia polikrystalicznych ogniw PV nieustannie posuwa się na przód, jeśli chodzi o wydajność konwersji promieniowania słonecznego. Naukowcy z niemieckiego Instytutu Fraunhofera osiągają rekordową wydajność ogniwa polikrystalicznego równą 21,9%.

Naukowcy z Instytutu Fraunhofera wskazali na możliwości kontrolowania procesu produkcji krzemowych ogniw PV, zaczynając od formowania kryształów w formie sztabek lub wafli, a kończąc na samych ogniwach, co daje szansę na wzrost wydajności. Proces krystalizacji został poddany optymalizacji, co poskutkowało otrzymaniem sprawności ogniwa polikrystalicznego równej 21,9%.

Naszym celem jest opracowanie zaawansowanej technologii dla polikrystalicznych wafli  krzemowych typu N, która w pełni pokazuje ich potencjał - oznajmił Jan Benick z Instytutu Fraunhofera.

Rekordowe ogniwo wykorzystuje technologię TOPCon, która z kolei stosuje złącza w technologii PERC, rozlokowane w tylnej części ogniwa. Proces produkcji staje się przez to mniej skomplikowany, zaś uzyski energetyczne są wyższe.

Technologia TOPCon już wcześniej została zastosowana w przypadku monokrystalicznych wafli PV, Instytut osiągnął wartość 25,3% dla ogniw monokrystalicznych w 2016 roku.

W lipcu 2016 roku chiński producent ogniw PV - Trina Solar - ogłosił osiągniecie wydajności konwersji równej 20,16% w przypadku polikrystalicznych ogniw w technologii PERC. Trina podaje, że wynik został osiągnięty dla ogniw produkowanych na skalę przemysłową.

Opracowano na podstawie: PV Magazine