Nowy sposób mocowania łączenia uchwytów i klem z szyną montażową

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

corab montaz

Podziel się

Jak cenna jest każda minuta pracy przy instalacji systemu fotowoltaicznego, wie każdy instalator. Dlatego profesjonaliści szukają trwałych i łatwych rozwiązań. W trakcie instalacji nie ma czasu ani na naukę, ani na błędy. Dlatego producenci stale udoskonalają swoją ofertę, by montaż zestawów był coraz mniej kłopotliwy.

W ofercie firmy Corab dostępny jest innowacyjny system mocowania śruby do szyny oparty o specjalny zaczep mocujący, który pozwala na natychmiastowy i precyzyjny montaż. Niejednokrotnie łatwość i szybkość montażu decyduje o ostatecznym koszcie wykonania instalacji fotowoltaicznej. Dlatego warto zwrócić uwagę, na jakich elementach oparty jest cały system. Ważne jest, w jaki sposób łączone są z szyną poszczególne elementy konstrukcyjne oraz panele fotowoltaiczne.
Pamiętajmy, że źle wykonana i dobrana szyna będzie miała wpływ na trwałość konstrukcji. Natomiast zbyt skomplikowany i pracochłonny sposób montażu wydłuży czas całej instalacji, a tym samym zadecyduje o ostatecznym koszcie wykonania. Warto więc szukać rozwiązań bezpośrednio ułatwiających pracę. W dotychczas stosowanych rozwiązaniach konstrukcji solarnych do łączenia uchwytów mocujących lub klem z szynami montażowymi stosuje się śruby teowe lub nakrętki młoteczkowe. Taki montaż wymaga precyzji i doświadczenia. Nierzadko nakrętki wyślizgują się z kanału montażowego.
Instalatorzy tracą cenny czas na poprawki. Odpowiedzią na sygnały zgłaszane przez instalatorów jest zaczep oparty o nakrętkę M694. Nakrętka przypomina kształtem półowal. Taki kształt ułatwia umieszczenie zaczepu w kanale montażowym szyny. Pozostaje dokręcenie śruby i element mocujący jest zabezpieczony. Mocowanie elementów jest szybkie i łatwe. Nie wymaga wnoszenia na dach dużej ilości narzędzi. Do sytemu opartego o nakrętkę M694 dedykowana jest szyna SM-31x50
 
Szyna montażowa SM-31x50
Szyny montażowe służą do łączenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych oraz paneli fotowoltaicznych. W dotychczas znanych i stosowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych stosuje się szyny, które w przekroju poprzecznym mają kształt zbliżony do ceownika lub kwadratu. Szyna SM-31x50 w przekroju ma kształt prostokąta o wymiarach 31 na 50 mm. W górnej części profilu oraz z jego boku znajdują się dwa tunele montażowe. Tunele przeznaczone są pod śruby teowe, nakrętkę młoteczkową lub zaczep mocujący. Szyny możemy zespalać za pomocą łączników montażowych. Szyna posiada dwa miejsca, w których możemy taki łącznik zastosować.
 
Źródło: Corab, GLOBEnergia 2/2015


Cały artykuł w GLOBEnergia 2/2015