globenergia
Witamy w lutym!
Aby umilić Państwu oczekiwanie na wiosnę, polecamy kolejne wydanie naszego miesięcznika GLOBEnergia+! Zobaczcie co mamy dla Was w tym miesiącu!

Morska energetyka wiatrowa - na jakim etapie jest polski offshore? Kiedy pierwsza elektrownia?

Morska energetyka wiatrowa (w skrócie MEW, dalej także offshore wind) ma się stać znaczącym źródłem zielonej energii w kolejnych dekadach. Aktualną sytuację dla redakcji GLOBEnergia komentuje Janusz Gajowiecki - prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Inteligentne zarządzanie energią w budynkach

Wydaje się, że na temat efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej powiedziano już wszystko. Przekonajmy się…. O sposobach monitorowania zużycia energii pisze Tomasz Pawelec - Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”

Elektrownie na wodach technologicznych szansą na wypełnienie zobowiązań unijnych dla OZE

Każda elektrownia wodna niezaprzeczalnie pracuje dzięki energii wodnej stanowiącej źródło niekopalne i tym samym – w myśl przedstawionej definicji – stanowić powinna odnawialne źródło energii. W przypadku elektrowni realizowanych na zrzutach wód technologicznych interpretacja ich statusu nie jest jednoznaczna, a interpretacje aktualnych regulacji prawnych najczęściej dyskwalifikują tego typu instalacje i odbierają im status odnawialnych źródeł energii. Czy jest to właściwe?

Smog londyński – od niego wszystko się zaczęło!

Pojęcie smogu pojawiło się w latach 50. ubiegłego wieku w Wielkiej Brytanii dla określenia złej jakości powietrza. Słowo „smog” powstało ze zbitki dwóch słów: smoke (dym) i fog (mgła). Przełomowym zdarzeniem, uświadamiającym społeczeństwu Wielkiej Brytanii i innych krajów, wielkie zagrożenie dla zdrowia i życia podczas oddychania zanieczyszczonym powietrzem, był tzw. „Wielki smog londyński” powstały w dniach 5–9 grudnia 1952 r. Kilka słów o tym, co każdy powinien wiedzieć o zanieczyszczeniu powietrza!

Efekty termomodernizacji

Świadomość społeczeństwa dotycząca konieczności oszczędzania i poszanowania energii stale wzrasta, a wraz z nią wzrasta zainteresowanie termomodernizacją, szczególnie domów jednorodzinnych. Na co może liczyć inwestor w zamian za wydane na termomodernizację środki?

Piwo geotermalne - niekonwencjonalny sposób wykorzystania energii geotermalnej!

Pary geotermalne wykorzystuje się w procesie warzenia piwa w trzech krajach: we Włoszech, na Islandii oraz w Stanach Zjednoczonych. Poznaj tajniki produkcji geotermalnego piwa! Ponadto… Optymizm w Sochaczewie, likwidacja Geotermii Konin czyli najnowsze wieści z polskiej geotermii! Radar rynku – najnowsze doniesienia z branży! Przepis na kompletny system grzewczy oraz kilka słów o programie Energia Plus. Miłej lektury!

CZYTAJ CAŁE WYDANIE TUTAJ

Archiwum wydań dostępne pod linkiem tutaj


Pobierz aplikację