O projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii rozmawiają Grzegorz Burek i Bogdan Szymański – redakcja GLOBEnergia.

  
Projekt nowelizacji ustawy o OZE ma aż 60 stron i wśród wielu kontrowersyjnych zapisów można znaleźć tą pozytywną, dotyczącą zniesienia obowiązku raportowania kwartalnego ilości wyprodukowanej energii i energii wprowadzonej do sieci.
Co więcej, ustawa idzie tak daleko, że ci, którzy się uchylali od tego obowiązku – za co grozi kara w wysokości 1000zł – będą objęci abolicją
 
Taryfy gwarantowane znikają kompletnie. Jeżeli nie taryfy gwarantowane to net metering. Tutaj mały pozytyw – rozliczanie roczne, ale nie 1:1, tylko część energii będziemy musieli oddać zakładowi energetycznemu za darmo – minimum to 30% – jeżeli instalacja jest do 7 kW. Jeżeli jest większa, to już 50% energii zatrzymuje zakład energetyczny. Jeżeli otrzymaliśmy dotację na tę instalację, to zakład energetyczny zatrzymuje 65% energii. W założeniach ustawy ta energia oddawana zakładowi energetycznemu ma być zrefundowaniem kosztów magazynowania. 
 
Tylko dlaczego, gdy otrzymałem dotację mam oddawać zakładowi energetycznemu dużo więcej, niż ktoś kto dotacji nie otrzymał? Dotacja nie ma wpływu na obciążenie sieci…
Wygląda na to, że dotacją trzeba się z zakładem energetycznym dzielić. Takie zapisy są naprawdę kuriozalne.
 
Ustawa wprowadza coś takiego jak opłata OZE – opłatę, którą płaci każdy odbiorca końcowy na rzecz wsparcia produkcji zielonej energii. Czyli inaczej wszyscy producenci zielonej energii mają być w z tej opłaty finansowani. Tylko czy tak będzie? Prosument mało tego, że z tej opłaty nie jest wpierany musi ją uiszczać, a co więcej, musi dodatkowo dzielić się wyprodukowaną energią. Kto więc będzie beneficjentem tej opłaty? Po analizie wynika, że będą to właśnie duże koncerny energetyczne, które realizują rozwój OZE w najbardziej prymitywny sposób, czyli dorzucają biomasę do węgla. 
 
Czy zapisy ustawy mają na celu zgaszenie zapału inwestorów i uśpienie potencjału OZE w Polsce? 
Czy może Polacy po raz kolejny pokażą, że mimo wszystko da się realizować swoje plany?
 
Źródło: GLOBEnergia