Lekka sucha metoda ocieplenia budynku nazywana jest suchą, ze względu na brak udziału zapraw i klejów, a tym samym wody. Wszystkie warstwy mocowane są mechanicznie (tzn. przy pomocy kołków, wkrętów, gwoździ, itp.).

Kiedy ocieplać?:
Metoda ta jest polecana dla osób, które lubią pracować same i posiadają trochę wolnego czasu. Metodę lekką suchą można układać o dowolnej porze roku oraz w dowolnych warunkach pogodowych (wyjątkiem są ulewy). Materiały nie są wrażliwe na mróz, ponieważ nie stosujemy zapraw, ani klejów wymagających wody.


Przygotowanie ścian:

Równość ścian nie odgrywa tu dużego znaczenia. Jednak w przypadku, gdy sypie się z niej tynk, należy go oczywiście skuć, w miejscach gdzie odpada. Wszelkie niedokładności da się zniwelować za pomocą podkładek, bądź klinami podczas kładzenia rusztu.

Rodzaj ocieplenia:
Pomiędzy elementy rusztu układane jest ocieplenie. Zdecydowanie łatwiej da się położyć wełnę, która jest sprężysta, przez co idealnie dopasowuje się do wolnych przestrzeni i nierówności.  Styropian w tego typu metodzie jest często pomijany, ze względu na swój brak elastyczności.

Sposób montażu ocieplenia:
Ruszt wykonany jest najczęściej z drewna iglastego, dobrze wysuszonego i zaimpregnowanego. Pomiędzy elementy rusztu układa się ocieplenie (wspomnianą wcześniej wełnę mineralną). Ze względu na wyższą od izolacji przewodność cieplną, ruszt montuje się dwuwarstwowo (pionowo i poziomo lub na odwrót). Jednak drugą warstwę należy nabić dopiero po wcześniejszym wypełnieniu izolacją pierwszej płyty. Następnie na ruszty mocuje się polietylenową folię wiatrochłonną, a miejsca połączeń uszczelnia się taśmą wiatroszczelną. Folię należy wywinąć na krawędzi cokołu oraz w miejscach gdzie będą znajdować się okna i drzwi. Następny etap polega na przytwierdzeniu listew rusztu dystansowego. Dzięki niemu możliwe jest osuszanie ocieplenia i wiatroizolacji, dzięki czemu tworzy on swoistą szczelinę wentylacyjną.

Rodzaj elewacji:
Najczęstszą metodą wykończenia ścian jest siding winylowy, który może być zarówno gładki lub posiadać fakturę imitującą słoje drewna. Jest dostępny w coraz większej gamie kolorów, a producenci wypuszczają na rynek coraz to nowsze akcesoria z winylu, dzięki czemu wykończenia są bardzo estetyczne.

Trwałość i konserwacja:
Elewacje, które zostały wykończone sidingiem winylowym są niewrażliwe na skutki działania wody oraz zawilgocenie, dzięki czemu pleśnie, grzyby i mchy nie powstają. Stosowanie wiatroizolacji chroni warstwy wewnątrz przed wilgocią, jednocześnie zapewniając odpowiednią wentylację. Zdecydowanym plusem metody suchej jest prostota napraw sidingu. Po uszkodzeniach mechanicznych, panele można łatwo zdemontować i wymienić. Zabrudzenia należy czyścić wodą z odpowiednim detergentem. Siding jest odporny na działanie słońca, nie trzeba go malować ani odnawiać.

 

zobacz także:

Ocieplenie budynku metodą lekką mokrą

Autor: Łukasz Sojczyński

Źródło:
”Budujemy Dom” 2009

 

 Więcej artykułów na stronie: www.termo24.pl