W 2013 roku unijne zbiory rzepaku mogą być wyższe niż wcześniej formułowane prognozy. Będzie tak dzięki dobrym warunkom pogodowym odnotowywanym w wielu rejonach UE – podaje FAMMU/FAPA. Większe zbiory w niektórych krajach Wspólnoty zrekompensują z nadwyżką spodziewany spadek produkcji w Wielkiej Brytanii oraz we Francji.

Według Oil World, w sezonie 2013/14 unijna produkcja nasion rzepaku osiągnie 20,4 mln ton, więcej w porównaniu do poprzednich prognoz w wysokości 19,72 mln ton oraz zeszłorocznych wyników produkcji – 19,41 mln ton. Na pierwszą pozycję wśród producentów rzepaku w UE wysuną się przy tym Niemcy. Niemiecka produkcja prognozowana jest na 5,75 mln ton, więcej w porównaniu do czerwcowej prognozy w wysokości 5,5 mln ton i ubiegłorocznych zbiorów wynoszących 4,82 mln ton.

Francja uplasuje się prawdopodobnie dopiero na drugiej pozycji w unijnej produkcji rzepaku. Przewidywana produkcja tego gatunku to obecnie 5 mln ton, nieco powyżej prognozy z czerwca br. wynoszącej 4,9 mln ton oraz ubiegłorocznego wyniku – 5,48 mln ton.  Spadku produkcji rzepaku spodziewa się Wielka Brytania. Zbiory prognozowane są na 2 mln ton w porównaniu do 2,56 mln ton rok wcześniej.

Polska produkcja tego gatunku oleistych ma wynieść 2,35 mln ton, a więc więcej niż 1,9 mln ton zebranych w zeszłym roku. Czechy także zwiększą produkcję rzepaku – z 1,11 mln ton w ubiegłym roku do 1,23 mln ton. Większe zbiory odnotują również kraje bałkańskie – Rumunia – 450 tys. ton wobec 160 tys. ton rok wcześniej i Bułgaria – 380 tys. ton w porównaniu do 290 tys. ton w 2012 r.  Zbiory rzepaku są w trakcie w południowo-wschodniej części Europy. Dotychczasowe wyniki napawają optymizmem.  
Źródło: KIB