Czy to przełom w wykorzystaniu biomasy?

Wśród technologii, które mają największą szansę na dokonanie w Polsce transformacji energetycznej, najczęściej wymieniana jest biomasa i energetyka wiatrowa. Choć pod względem zainstalowanej mocy nasz kraj zajął siódme miejsce w Europie, to jednak trudno powiedzieć, że w obecnej sytuacji prawnej branża będzie miała duży wpływ na transformację energetyczną.

Jeżeli chodzi o biomasę, kilka dni temu miało miejsce ciekawe wydarzenie. Nowo utworzona firma Active Energy podpisała porozumienie z polskim przedsiębiorstwem Cobant.

Biomasa może być spalana w specyficznych kotłach, takie jak na przykład te na pelet. Proces niesie dużą szansę na ograniczenie smogu. Spalanie takich związków nie powoduje emisji pyłów, odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach.

Jak można przeczytać na stronie Active Energy, zajmują się oni „leśnictwem i inwestycjami opartymi na biomasie nowej generacji”. Ich flagowym produktem jest „superpaliwo” CoalSwitch. Oparte na odpadach przetwórstwa drzewnego, paliwo może być efektywnie współspalane z węglem w każdych stosunkach. Co ciekawe, według udostępnionych przez nich informacji, ich produkt można spalać też w typowych blokach węglowych, bez ich wcześniejszej modernizacji.

Firma stara się działać wszędzie tam, gdzie energetyka opiera się w przeważającym stopniu na węglu. Ma na swoim koncie inwestycje zarówno w Azji, jak i na Ukrainie. Kolejny wybór padł na Polskę.

W latach 2002-2012 próbowano zintegrować spalanie biomasy z wykorzystaniem węgla. Trudno powiedzieć, że zadanie to zostało zrealizowane pomyślnie. Nieprzystosowane do tkz. współspalania węglowe bloki energetyczne często miały problem z nadmiarem popiołu, a samo spalanie przebiegało ze znacznie niższą sprawnością, niż w przypadku czystego węgla. Jednocześnie miało miejsce wiele awarii, które były źródłami pożarów.

Porozumienie ma obejmować przeprowadzenie badań. Cobant ma odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest opłacalne ekonomicznie połączenie paliwa CoalSwitch z węglem odzyskanym z odpadów biologicznych. Firma ma ustalić, jaki jest korzystny stosunek obu tych paliw w procesie spalania. Tak utworzona mieszanka ma pełnić rolę substytutu dla węgla na Górnym Śląsku.

Źródło: Renewable Energy World

Źródło zdjęcia: Active Energy

 

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia