Czym jest Pinewood Forest?

To 223-hektarowy kompleks w Fayetteville w stanie Georgia, oferujący równowagę między miejskim życiem i naturą. Zaprojektowany tak, aby osiągnąć życiowy balans. Budowane są tam miejsca do pracy, miejsca handlu, centrum sztuki widowiskowej, restauracje, zintegrowane centrum odnowy biologicznej, innowacyjna mikro-szkoła i 1300 budynków mieszkalnych o różnej powierzchni.

Mieszkańcy mogą sami dostosować funkcjonalność swoich budynków do potrzeb i zasobów finansowych. W standardowym zestawie funkcjonalności zawierają się między innymi: geotermalny system HVAC i wstępne okablowanie do stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Dwa dodatkowe elementy strategii ekologicznej to wykorzystanie energii słonecznej i inteligentnej technologii domowej. Są one opcjonalne. Według dewelopera kupujący, którzy zdecydują się na te funkcje, mogą uzyskać zerowy lub nawet dodatni bilans energetyczny budynku.

Źródło: pinewoodforest.com

Pięciopunktowa strategia by być off grid

Na stronie internetowej dewelopera czytamy, że wszystkie domy jednorodzinne i szeregowe na osiedlu są w stanie pracować w systemie off-grid, dzięki pięciopunktowej strategii. Po pierwsze: wszystkie są wyposażone w gruntowe pompy ciepła – wykorzystują stałą temperaturę ziemi, aby zapewnić ogrzewanie i chłodzenie. Dwa: mają mniejszą powierzchnię od standardowych budynków. Trzy: mają zwartą bryłę- występują niewielkie straty ciepła. Już te trzy aspekty pozwalają na duże oszczędności zużycia energii. Dodatkowo czwartym jest energia słoneczna, a piątym inteligentna technologia zarządzania energią w domach.

Pompy ciepła – to ma sens!

Pinewood Forest obejmuje 15 mil szlaków na 118 akrów publicznej zieleni (51 %zieleni miejskiej) z ogrodami, stawami i lasem. Według dewelopera każdy dom znajduje się na terenie parku lub w jego obrębie.

– W społeczności, w której mieszkańcy korzystają ze wszystkiego, co ma do zaoferowania natura, ogrzewanie i chłodzenie rezydencji z wykorzystaniem energii geotermalnej ma sens – mówi Rob Parker, prezes Pinewood Forest.

Co ciekawe Pinewood Forest znajduje się po drugiej stronie ulicy od Pinewood Atlanta Studios, studia filmowego pochodzącego z Wielkiej Brytanii, w którym produkowane są filmy o Jamesie Bondzie, Star Wars i komiksach Marvela.

Źródło: pinewoodforest.com

Pompy ciepła – obowiązkowo!

Pinewood Forest będzie pierwszą społecznością w kraju, która będzie korzystać z technologii gruntowych pomp ciepła na dużą skalę. Obecnie powstało pięćdziesiąt domów, ale gdy osiedle zostanie ukończone w ciągu pięciu do siedmiu lat, wszystkie 1300 domów jednorodzinnych będzie wyposażonych w niezależnie działające systemy geotermalne.

Pionowe odwierty dla każdego systemu grzewczego docierają do naturalnej temperatury we wnętrzu ziemi na poziomie około 58 stopni przez cały rok. Pompy ciepła wykorzystują te stabilne warunki do ogrzewania lub chłodzenia domów wydajniej niż naziemne sprężarki HVAC. System geotermalny może zaoferować oszczędność energii do 70 % przez nawet 50 lat.

Pompy ciepła wykorzystujące energię geotermalną są obowiązkowe dla każdego domu w Pinewood Forest częściowo ze względu na spokój i ciszę, która wynika z eliminacji sprężarek zewnętrznych – mówi Parker.

Korzyści z mieszkania w cichej okolicy, nie są możliwe do osiągnięcia, kiedy Ty wykorzystujesz geotermię, a Twój sąsiad nie. – mówi Parker dodając, że jeśli chcemy ulokować ludzi w środowisku o dużym zagęszczeniu, ale z prywatnymi podwórkami, to jedną z najważniejszych cech podczas sprzedaży jest cisza.

Pompy ciepła na kredyt lub dzierżawę

Deweloper pokrywa większość kosztów początkowej instalacji pomp ciepła. Domy w kompleksie mieszczą się w przedziale cenowym od 290 000 USD do ponad 1 miliona USD, z czego większość kosztuje od 300 000 do 500 000 USD.

Zaufanie, które zdobyliśmy, polega na tym, że ludzie rozumieją korzyści pomp ciepła o energii geotermalnej i wykorzystują je! W przyszłości, kiedy przejdą do kolejnego zakupu domu – będą ich poszukiwać – mówi Parker. Ocenia, że popyt będzie wzrastał, gdy więcej osób poszerzy wiedzę o zaletach systemów geotermalnych i ich mechanizmach finansowych.

Właściciele domów mogą albo kupić pompę ciepła swojego domu i złożyć je na kredyt hipoteczny, albo wydzierżawić system, płacąc miesięczną opłatę, która jest znacznie niższa niż oszczędności na rachunkach za media – mówi Parker uzupełniając, że miesięczna opłata za dzierżawę zaczyna się od 55 USD i wzrasta w zależności od wielkości odwiertu dla gospodarstw domowych i wód geotermalnych.

Podoba Wam się idea i założenia Pinewood Forest? Czy w naszym kraju również dojdzie do tego, że pompy ciepła będą obowiązkowym elementem systemu grzewczego?

Redakcja GLOBEnergia