Prosumentem może zostać każdy. Prosumentem jest tak naprawdę osobą, która jednocześnie produkuje i konsumu- je to, co wyprodukowała. Poniżej przedstawiamy technologie, które mogą zostać dofinansowane w ramach programu PROSUMENT.

Pompy ciepła
Pompy ciepła są urządzeniami, które pobierają energię cieplną ze strefy o niskiej temperaturze, takiej jak: grunt, woda, powietrze, do strefy o wyższej temperaturze. Rozwój technologii energooszczędnych sprawił, że na rynku pojawiło się wiele rodzajów pomp ciepła różniących się nie tylko rodzajem dolnego źródła, ale również znacznie odbiegających od siebie pod względem rozwiązań konstrukcyjnych. Są one kompletnymi urządzeniami grzewczymi, które mogą zapewnić zarówno centralne ogrzewanie, jak i podgrzew ciepłej wody użytkowej. Bez względu na dolne źródło pompy większość produktów może też pracować w obiegu odwróconym, zapewniając chłodzenie latem.

pc viessmannviessmann logoPowietrzna pompa ciepła  Vitocal 200-S  jest przeznaczona dla nowych budynków oraz w odpowiedniej konfiguracji systemu także dla budynków modernizowanych. Dostępna jest jako system grzewczy budynku lub jako system grzewczo- -chłodzący. Jednostka zewnętrzna pozwala na dużą swobodę zabudowy w sąsiedztwie budynku. Dzięki niewielkim gabarytom i masie możliwe jest jej instalowanie na ścianach zewnętrznych budynku czy też na dachu płaskim. W okresie letnim Vitocal 200-S w wersji AWS AC może być wykorzystywana do chłodzenia pomieszczeń z użyciem klimakonwektorów czy też ogrzewania podłogowego. Urządzenie to pracuje szczególnie ekonomicznie przy obciążeniu częściowym. W tym celu korzysta z nowoczesnej technologii DC-Inverter, dostosowując w sposób płynny wydajność sprężarki do zapotrzebowania na ciepło. Wysoką efektywność pracy uzyskuje się także w modernizowanych systemach grzewczych, gdzie Vitocal 200-S współpracuje z tradycyjnym źródłem ciepła pokrywającym szczytowe potrzeby na ciepło.
Przegląd zalet:
• Szeroki zakres mocy 3,0–10,6 kW
• Regulacja wydajności i technologia DC-Inverter.
• Wysoki współczynnik efektywności COP według normy EN 14511: do 4,6 (A7W35)
• Maksymalna temperatura zasilania 55°C przy temperaturze zewnętrznej -15°C.
• Możliwość pracy rewersyjnej
www.viessmann.plpc galmetgalmetBasic GT – pompa ciepła dla wszystkich!
Działająca w systemie powietrze-woda pompa ciepła Basic GT jest kompaktowym urządzeniem, dzięki któremu podgrzejemy wodę do temperatury 50°C, zapewnimy w domu przyjemny chłód w upalne dni i osuszymy zawilgocone pomieszczenie. Zintegrowany z pompą ciepła podgrzewacz c.w.u. o pojemności 200 l (z wężownicą spiralną) lub 270 l (z jedną albo dwiema wężownicami) zabezpieczy ciepłą wodę użytkową dla 4-5 osobowej rodziny. Moc grzewcza 1,92 kW pozwala uzyskać wartość współczynnika COP na poziomie 3,2 (przy podgrzaniu z temp. +10°C do +45°C), zużywając zaledwie 600 W energii elektrycznej podczas godzinnej pracy. wytwarza aż 5 kWh energii cieplnej, zatem efektywność działania sięga 500%!
W wyposażeniu standardowym pompa ciepła, w zależności od przeznaczenia, może mieć nawet kilkanaście czujników. Pozwala to na dokładną regulację, co wpływa na poprawienie wydajności urządzenia oraz większą satysfakcję klienta. Cechą wartą podkreślenia jest cicha praca. Urządzenia do 17 kW osiągają poziom hałasu poniżej 34 dB. Istotnymi argumentami, na które również warto zwrócić szczególną uwagę są: gwarancja oraz fachowa obsługa przez autoryzowane firmy instalacyjne. Przeszkolone firmy instalacyjne zapewniają najwyższy poziom usług, a na pompy ciepła udzielana jest gwarancja do 5 lat.
Pompa ciepła wyposażona jest w przyjazny dla klienta sterownik dotykowy z wizualizacją pracujących elementów urządzenia i podglądem parametrów.
Obsługuje on funkcje: ECO, Party, Antylegionella i Antyzamarzanie, a ponadto daje możliwość ustawienia czasów ogrzewania c.w.u. oraz sterowania pompą cyrkulacyjną i pompą dodatkowego źródła np. kotła c.o. w celu przygotowania c.w.u. Jednym z głównych atutów urządzenia jest wężownica aluminiowa w dolnej części zbiornika, która wygrzewa i przygotowuje cały zbiornik ciepłej wody. W wyposażeniu znajduje się także grzałka elektryczna oraz dwie anody magnezowe. Pompę instaluje się łatwo i szybko – nie wymaga to odwiertów ani rozkopywania działki.
 www.galmet.pl


pc buderusbuderus logoGruntowe pompy ciepła marki Buderus – ciepło jest naszym żywiołem W ofercie marki Buderus można wyróżnić trzy typoszeregi urządzeń Logatherm WPS czerpiących ciepło z gruntu:
• pompy ciepła w zakresie mocy 6–10 kW, które mają wbudowany zasobnik c.w.u. o pojemności 185 l (symbol WPS K-1),
• pompy ciepła o mocach 6–17 kW, które można połączyć z wolnostojącym zasobnikiem ciepłej wody,
• pompy ciepła dwusprężarkowe w zakresie mocy 22–60 kW.
Pompy ciepła Buderus mają współczynniki COP sięgające nawet wartości 5, czyli z 1 kWh energii elektrycznej urządzenie  wytwarza aż 5 kWh energii cieplnej, zatem efektywność działania sięga 500%! W wyposażeniu standardowym pompa ciepła, w zależności od przeznaczenia, może mieć nawet kilkanaście czujników. Pozwala to na dokładną regulację, co wpływa na poprawienie wydajności urządzenia oraz większą satysfakcję klienta. Cechą wartą podkreślenia jest cicha praca. Urządzenia do 17 kW osiągają poziom hałasu poniżej 34 dB. Istotnymi argumentami, na które również warto zwrócić szczególną uwagę są: gwarancja oraz fachowa obsługa przez autoryzowane firmy instalacyjne. Przeszkolone firmy instalacyjne zapewniają najwyższy poziom usług, a na pompy ciepła udzielana jest gwarancja do 5 lat.
www.buderus.pl


Systemy fotowoltaiczne
Fotowoltaika jest to dziedzina energetyki słonecznej związana z bezpośrednią konwersją energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, zachodzi w sposób elektronowy w wyniku zjawiska fotowoltaicznego wewnętrznego. Fotowoltaika uważana jest za jedno z najbardziej obiecujących i przyjaznych środowisku źródeł energii. Z uwagi na swój potencjał związany z bezpośrednią konwersją promieniowania słonecznego na energię elektryczną ma ona szansę stać się w przyszłości alternatywą dla energetyki konwencjonalnej. Dzięki temu fotowoltaika bardzo dobrze da się wykorzystać w projektach energetycznych i ekologicznych na wszystkich poziomach, tj. międzynarodowym, krajowym czy lokalnym.


PV viessmannviessmann logoVitovolt 300 P255 PGHA to polikrystaliczny moduł fotowoltaiczny o wysokiej sprawności do 15,6%. Charakteryzuje go wysoka wytrzymałość na obciążenia śniegiem do 6000 Pa oraz na obciążenia wiatrem do 2400 Pa. Zintegrowane diody by-pass zapewniają wysoką wydajność modułu nawet w półcieniu. Eliminują powstawanie gorących punktów. Markowe komponenty użyte do budowy tych urządzeń zapewniają ich wysoką jakość i wytrzymałość. Szkło solarne z powłoką antyrefleksyjną 3,2 mm, o niskiej zawartości żelaza i dużych wartościach transmisji zapewnia maksymalną wydajność. Aluminiowa rama jest odporna na korozję. Moduły Vitovolt 300 P255 PGHA mogą być stosowane w regionach przybrzeżnych i na obszarach rolniczych. Posiadają one międzynarodowe standardy jakości IEC 61215 i IEC 61730. Wyprodukowane w fabrykach posiadających certyfikaty ISO 9001 i 14001. Posiadają oznaczenie CE zgodnie z istniejącymi dyrektywami UE. Każdy z modułów podlega testowi jakości i testowi elektrycznemu. Posiadają one 5-letnią gwarancję produktową Viessmann. Firma Viessmann posiada w swojej ofercie również gotowe zestawy fotowoltaiczne przygotowane na potrzeby programu Prosument. Gotowy zestaw fotowoltaiczny obejmuje:
• 8 lub 16 płyt Vitovolt 300 255 Wp,
• Elementy montażowe do dachu krytego dachówką,
• Przewody DC 6 mm2 x 30m z zarobionymi konektorami MC4,
• Falownik sieciowy SMA,
• Ograniczniki przepięć po stronie DC. Szczegółowe informacje u producenta.
www.viessmann.pl


Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne są to urządzenia służące do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz w konkretnych przypadkach do dogrzewania budynków. Ich niewątpliwą zaletą jest prostota konstrukcji. Są przeznaczone do lokalizacji zarówno na dachu jak i na gruncie. Kolektory słoneczne już na dobre ugruntowały swoją pozycję na rynku polskim. To urządzenia, które stają się standardem w budynkach mających spełniać tak pożądane kryterium oszczędnej eksploatacji i coraz mniej kojarzą się z technologią dostępną dla nielicznych. Jak każda nowa technologia, energetyka słoneczna z fazy drogich jednostkowych rozwiązań przeszła w fazę upowszechniania się – powierzchnia rocznie instalowanych kolektorów słonecznych w ciągu ostatnich 10 lat w Polsce wzrosła ponad 12-krotnie.


buderus kolektorybuderus logoKolektory słoneczne marki Buderus – idealne rozwiązanie dla zwiększenia domowego budżetu i ochrony środowiska Buderus oferuje szeroki wybór kolektorów słonecznych, zarówno płaskich jak i próżniowych. W ofercie handlowej znajdują się też gotowe pakiety solarne. Na szczególną uwagę zasługuje kolektor płaski – Logasol SKS 4.0, ktory jest doskonałym przykładem połączenia najważniejszych zalet konstrukcji kolektora płaskiego oraz próżniowego.
To co wyróżnia kolektor Logasol SKS 4.0 to gaz użyty do wypełnienia jego wnętrza – argon. W przypadku tego kolektora, którego obudowa jest hermetycznie szczelna – unikamy problemów z korozją chemiczną (argon jest gazem szlachetnym używanym jako osłona podczas spawania) oraz ograniczamy straty kolektora do otoczenia. SKS 4.0 to innowacyjny i wyjątkowy płaski kolektor słoneczny, który osiąga porównywalny uzysk energetyczny jak kolektory próżniowe. Dzięki sprawności równej 85,1% gwarantuje szybki zwrot z inwestycji oraz znaczącą redukcję kosztów związanych z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej, ogrzaniem wody basenowej, wspomaganiem c.o.
Logasol SKS 4.0 kierowany jest do osób, które cenią komfort użytkowania oraz najlepsze i najbardziej wydajne rozwiązania techniczne. Kolektory słoneczne marki Buderus idealnie nadają się do współpracy z kotłami gazowymi występującymi w ofercie, a nawet z pompą ciepła do ciepłej wody użytkowej.
www.buderus.pl


Małe elektrownie wiatrowe
Jednym z pięciu odnawialnych źródeł energii jest wiatr. Źródło to daje ogromne możliwości w produkcji energii elektrycznej. Polski sektor MEW znajduje się w początkowej fazie rozwoju, jako że w zdecydowanej większości reprezentowany jest przez mikro-przedsiębiorstwa, które branżą MEW zajmują się od 5-6 lat. Z szacunków IEO wynika, że udział przychodów z tytułu produkcji i sprzedaży turbin bądź ich komponentów waha się w granicach od 10 do 100% całkowitego budżetu firm, który uzależniony jest w zależności od tego, czy firma jest producentem turbin (większy udział), czy importuje i sprzedaje zagraniczne systemy MEW.


Źródła ciepła opalane biomasą
Technologia wykorzystania biomasy w ciągu ostatnich lat gwałtownie zaczęła się rozwijać. Oprócz tradycyjnych wsadowych kotłów wszystkopalnych, nieposiadających rozbudowanej automatyki, zaczęły się pojawiać urządzenia zgazowujące drewno oraz kotły zautomatyzowane z podajnikami. Spalanie biomasy to nie tylko spalanie drewna, czy też pochodnych z jego przetwórstwa, ale także spalanie na przykład słomy i siana. Takie paliwo, o ile nie jest przetworzone, np. na pelety lub brykiety, musi być spalane w balotach w specjalnych kotłach. Słoma jest idealną alternatywą dla paliw kopalnych i drzewnych w gospodarstwach rolnych dysponujących nią, gdzie na koszt słomy składają się tylko koszty jej sprasowania i zwiezienia.


Mikrokogeneracja
Systemy mikrokogeneracji składają się z kotłów gazowych, olejowych lub opalanych biomasą, które nie tylko ogrzewają budynki, lecz również wytwarzają energię elektryczną. Dzieje się tak dzięki pracy silnika, który energię cieplną zamienia na mechaniczną, a następnie na elektryczną. Można je swobodnie wykorzystywać w zróżnicowanej skali zarówno do ogrzewania budynków, jak i wytwarzania energii elektrycznej. Inwestorzy, którzy chcą zmodernizować system ogrzewania swoich budynków, powinni zastanowić się nad wprowadzeniem systemów mikrokogeneracji. Tym bardziej, jeśli zapotrzebowanie na energię cieplną jest wyższe niż 25000 kWh/rok, a na energię elektryczną niższe niż 3000 kWh/rok. Przy takim zużyciu urządzenia mikrokogeneracji zaczną przynosić wymiernie korzyści. Poza ochroną środowiska naturalnego, można zaoszczędzić na opłatach za prąd, produkując energię elektryczną.


Więcej informacji w  GLOBEnergia 6/2014