Redakcja GLOBEnergia wraz z firmą Glen Dimplex odwiedziła w Kołobrzegu dom jednorodzinny, zasilany powietrzną pompą ciepła.

Jest to nowobudowany budynek o powierzchni grzewczej 150 m2. Wyposażony jest w pompę ciepła, która ogrzewa i przygotowuje ciepłą wodę użytkową. System grzewczy składa się z urządzenia umieszczonego na zewnątrz budynku oraz systemu ogrzewania podłogowego. Dom wyposażony jest wyłącznie w system ogrzewania podłogowego, ponieważ w pompach ciepła kierujemy się najwyższą sprawnością. Żeby tę sprawność uzyskać należy projektować systemy niskotemperaturowe. Wtedy użytkownik może cieszyć się tym urządzeniem, a co za tym idzie niskimi kosztami eksploatacyjnymi.
Jak zbudowane jest urządzenie? Czy to, że urządzenie zlokalizowane jest na zewnątrz w niczym nie przeszkadza? Technologia powietrznych pomp ciepła na tyle się rozwinęła,  że całe urządzenie, czyli pompa typu monoblok znajduje się na zewnątrz. W tym urządzeniu pozyskiwane jest ciepło z otoczenia i dystrybuowane jest do budynku rurociągiem, w izolacji. Parownik ma tak dużą powierzchnię wymiany ciepła, a układ chłodniczy z cichobieżnym, modulowanym wentylatorem w kształcie sowich skrzydeł, elektronicznym zaworem rozprężnym, ekonomizerem, oraz automatyką na tyle zaawansowany, że sprawności tych urządzeń przy temperaturze 2⁰C na zewnątrz i 35 ciepło nośnika w budynku osiąga wartość 4.2.
Automatyka zapewnia zdalny dostęp do parametrów pracy oraz do diagnozy tego urządzenia.
Czas trwania instalacji takiego systemu to około 7 dni roboczych. Pierwszym elementem jest wykonanie fundamentu pod zewnętrzne urządzenie. Ma to taką zaletę, że nie trzeba ingerować w wykończenie i wykonywać przeróbek w środku budynku. Kosz takiego systemu wraz z montażem wynosi dla domu o powierzchni 160-170 m2 około 40 tysięcy złotych. Miesięczne koszty eksploatacji, w okresie zimowym oscylują w granicach 400-450 zł, a w pozostałych miesiącach roku koszty drastycznie spadają. Płaci się wtedy jedynie za podgrzew ciepłej wody użytkowej.
Źródło: Redakcja GLOBEnergia,