Powietrzne pompy ciepła w Domu Seniora i Opieki Paliatywnej w Pabianicach

1403 DomSeniora alpha
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

1403 DomSeniora alpha

Podziel się

Budynek Domu Seniora i Opieki Paliatywnej w Pabianicach jest parterowym kompleksem o powierzchni około 1 500 metrów kwadratowych, kształtem przypominającym literę „U”, zlokalizowanym przy kościele Chrystusa Króla w Pabianicach.

Obiekt będzie spełniał wiele zadań, z których głównymi są: schronienie dla zakonnic, czynne hospicjum, jak również Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

Są w nim przede wszystkim pokoje dla chorych, jednoi dwuosobowe. Budynek pomieści trzystu pacjentów. Dodatkowymi pomieszczeniami będą gabinety dla lekarzy, sale zabiegowe, pokoje rehabilitacyjne oraz kaplica. Hospicjum zostało zbudowane przez Zgromadzenie Sióstr św. Karola Boromeusza. W budynku będzie również część mieszkalna, gdzie będą przebywały siostry pracujące w hospicjum.

Ogromny budynek stanął w ciągu trzech lat. Jest otynkowany i ocieplony z zewnątrz. W środku założono ogrzewanie, gaz i elektrykę. Siostry dostały dofinansowanie na ogrzewanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Cały budynek postawiła jednak mała rodzinna firma z Pabianic – Murarstwo Stanisław Kozłowski. Pieniądze na budowę pochodzą ze środków zgromadzenia. Siostry na co dzień pracują w szkołach, przedszkolach i szpitalach. Oszczędzają, a potem budują. Na pabianickie hospicjum składają się również wszystkie siostry należące do zgromadzenia na świecie. (…)

Dla pokrycia zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej przyjęto kaskadę dwusprężarkowych pomp ciepła powietrze/ woda marki Alpha-InnoTec 2 x LW310A w ustawieniu zewnętrznym. Mamy tu do czynienia z elastyczną, czterostopniową regulacją mocy grzewczej dopasowującą się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w zależności od temperatury zewnętrznej i wymaganych temperatur wewnętrznych. Łączna moc grzewcza kaskady, przy obliczeniowej temperaturze zewnętrznej -20°C i temperaturze zasilania instalacji ogrzewania podłogowego +35°C, wyniesie 32,4 kW. Pompy ciepła pokryją zapotrzebowanie do temperatury zewnętrznej ok. -2°C, poniżej tej temperatury wspomagane będą kotłem gazowym o mocy grzewczej 115 kW. (...)

1403 DomSeniora tab


Zastosowanie pomp ciepła
, jako alternatywy dla ujętego kotła gazowego, daje wiele korzyści przyszłym pacjentom, jak również mieszkańcom obiektu. Pompy ciepła zapewniają czystą, tanią i wydajną energię grzewczą, a ich wykorzystanie jako podstawowego źródła ciepła pozwoli na znaczne ograniczenie rachunków za wciąż drożejący gaz. Nie poniesie się także kosztów innych rozwiązań, takich jak węgiel czy ekogroszek, przy których oprócz wydatków eksploatacyjnych trzeba uwzględnić miejsce na składowanie opału. Całość systemu dodatkowo wspomagana jest nowoczesnym systemem zarządzania i inspekcji urządzeń za pomocą internetu (AlphaWeb) lub telefonu (AlphaApp).
Grzegorz Kreft
„HYDRO-TECH” Konin

Cały artykuł w numerze 3/2014
2014 03 GLOBEnergia

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia