Szybki rozwój energetyki słonecznej i wiatrowej wymusza postęp w rozwoju prognozowania pogody. Energetyka odnawialna będzie się rozwijać, a więc będzie ciągle rosło zapotrzebowanie na coraz to lepsze prognozy warunków meteorologicznych, a co za tym idzie lepsze szacunki w ilości energii jaką będzie można produkować – zwłaszcza jeśli mowa o energetyce słonecznej i o energetyce wiatrowej.

Podczas zeszłotygodniowej Konferencji w Linz, w Austrii, naukowcy z IBM i Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) zapowiedzieli, że cała kontynentalna część Stanów Zjednoczonych będzie miała dostęp do bezpłatnych prognoz pogody na podstawie szczegółowych analiz.
Prognozy, produkowane na cele energetyki słonecznej i wiatrowej przez IBM są aż 30 procent bardziej dokładne niż prognozy tradycyjne. Taka precyzja pomoże uniknąć generowania setek nadmiarowych megawatów mocy rocznie i zmniejszyć zapotrzebowanie na nowe elektrownie do dostarczania energii w okresach szczytowego zapotrzebowania. Badania NREL, niezależnego operatora systemu dla Nowej Anglii wykazały, że prognozowanie warunków do produkcji energii ze słońca na poziomie o 25% wyższym niż standardowe prognozy wygeneruje potencjalne oszczędności w wysokości $ 46.5 miliona rocznie w całym regionie.
To, co jest robione celem podniesienia jakości prognoz to łączenie wielu modeli w jeden supermodel. Program meta-prognozowania może ważyć różne prognozy pogody według historycznych wyników związanych z różnymi warunkami atmosferycznymi, różnymi lokalizacjami i innymi okolicznościami, które mają wpływ na warunki meteorologiczne. Producenci energii ze słońca są szczególnie podatni na nagłe wahania warunków pogodowych, szczególnie, że częściowo zacienione panele mogą w ciągu kilku sekund stracić nawet 70% swoich mocy wytwórczych. Prognozowanie jest ważne nie tylko dla na potrzeby dużych instalacji, ale również dla gospodarstw domowych i firm, które zasilane są elektrownią fotowoltaiczną np. na dachu. W rezultacie, wyższa jakość prognozowania pogody to więcej powstających instalacji. 
„Operatorzy w Kalifornii potrzebują stałej aktualizacji ilości energii, która trafi do ich systemu i będzie ten system obciążać. Co 15 minut generowane są symulacje 200 000 systemów PV, które polegają na modelowaniu warunków w każdej lokalizacji” – mówi Jeff Ressler, szef oprogramowania grupy usługowej dla Clean Power Research, która dostarcza narzędzi prognostycznych dla Departamentu Wody i Energii w Los Angeles. Technologia Clean Power Research opiera się na pracy Richarda Perez, profesora na Uniwersytecie Stanowym Atmospheric Research Center w Nowym Jorku, który jest pionierem wykorzystania obrazów satelitarnych do pomiaru natężenia promieniowania, czyli ilości światła słonecznego docierającego do Ziemi. 
Ostatecznym celem badań jest integracja bardzo dokładnych prognoz w czasie rzeczywistym z zasobami wytwórczymi, oparta na chmurze obliczeniowej. 
Źródło: technologyreview.com