Do takich interesujących rozwiązań – w mojej opinii – zalicza się system mat kapilarnych, oferowany na przykład przez firmę HENNLICH. Maty kapilarne – czyli dziesiątki metrów stosunkowo cienkich (około 2 mm średnicy wewnętrznej), wijących się w jedną i drugą stronę rurek wykonanych z tworzywa sztucznego. Przeznaczone do montażu na niemalże dowolnej, odpowiednio rozległej powierzchni – ściany, sufity, podłogi (preferowane), skosy… Nie wymagają szczególnej uwagi w zakresie pokrycia ich tynkiem czy wylewką. Praktycznie dowolny rodzaj tynku, stosunkowo cienka wylewka – są wystarczające. Ewidentny plus. Jednak zarówno w czasie ich wykonywania, jak i na etapie eksploatacji – wymagają troski, wszak znaczną powierzchnię pomieszczeń pokrywa mata, składająca się z dziesiątek metrów stosunkowo cienkościennych, wytrzymałych, acz nieodpornych na wbicie gwoździa rurek… Czyli ewidentny minus. Co prawda istnieje możliwość wykrycia kapilar za pomocą kamery termowizyjnej, jednak zazwyczaj wiąże się to z nieadekwatnymi kosztami.

Adaptacja mat BeKa do sufitowych skosów

 

Adaptacja systemu mat kapilarnych BeKa firmy Hennlich do sufitowych skosów

Co do montażu – niewątpliwą zaletą jest prostota – stosowna mata jest po prostu rozwijana, w przeciwieństwie do klasycznego ogrzewania podłogowego, które dla optymalnego działania wymaga prawidłowego rozłożenia pętli. Prostota montażu – plus. Równocześnie, dla sprawnego działania – wymagane jest odpowiednie dobranie powierzchni grzewczej tak, by odpowiednia ilość energii była przekazana do budynku. Producent co prawda pomaga w projektowaniu, co zdecydowanie idzie na plus, jednak projektanci innych systemów budynku – jak choćby instalacji elektrycznej – z racji niewielkiego rozpowszechnienia tego typu systemów mogą przez nieświadomość popełnić pewne błędy, co jest niekorzystne.

Zdjęcie mat kapilarnych kamerą termowizyjnąZdjęcie mat kapilarnych kamerą termowizyjnąZdjęcie mat kapilarnych kamerą termowizyjną

Zdjęcia mat kapilarnych kamerą termowizyjną, źródło: Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie (zdjęcia w większym formacie otwierają się w nowym oknie po kliknięciu myszką)

Warto zwrócić uwagę, że ze względu na bardzo rozwiniętą powierzchnię wymiany ciepła z otoczeniem, możliwe jest ogrzewanie czynnikiem o niskiej temperaturze, jak na realia systemów grzewczych. Równocześnie – system może służyć do chłodzenia pomieszczeń w lecie, co jest niewątpliwym plusem. Jednak tak duże rozwinięcie powierzchni wiąże się ze stosunkowo niewielkimi średnicami rur, wobec czego – konieczne jest zastosowanie odmulania oraz dodanie do wody inhibitorów tak, by średnica ta nie zmniejszała się z czasem. Jest to minus, choć raczej mniejszy, niż się wydaje – wodę do systemu wpuszcza się raz na dłuższy czas.

montaz-mat-kapilarnych-beka

Montaż systemu mat kapilarnych

Jakkolwiek na maty kapilarne nie spojrzeć – mają swoje zalety, mają swoje wady, ostatecznie konsekwencje wyboru, również w przypadku wyboru systemu ogrzewania – spadają na decydenta…

+ Zalety

  • Możliwość ogrzewania pomieszczeń czynnikiem roboczym o stosunkowo niskiej temperaturze,
  • Ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń za pomocą tego samego systemu,
  • Prosty montaż,
  • Bardzo szybka reakcja systemu (wzrost o 4°C w ciągu godziny).

– Wady

  • Bardzo utrudnione przytwierdzenie wyposażenia wnętrz do ściany/podłogi,
  • Konieczność wyboru tego rozwiązania na wczesnym etapie budowy,
  • Możliwość uszkodzenia w czasie prac wykończeniowych.

Bartłomiej Ciapała

Redaktor GLOBEnergia