W uzasadnieniu do wyroku, Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że prawo do życia i zdrowia jest wartością nadrzędną, a uchwała jest zgodna z Konstytucją. Złożone na uchwałę skargi zostały uznane za bezzasadne. Jest to bezwzględnie dobra wiadomość dla mieszkańców Krakowa, które jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.

Decyzja podjęta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny utwierdza nas w przekonaniu, że walka o czyste powietrze w Krakowie i w Polsce ma sens. Wymiana kotłów na węgiel i drewno w Krakowie, która w ostatnich miesiącach nabrała tempa,  nie ulegnie zatrzymaniu – mówi Andrzej Guła – lider Krakowskiego Alarmu Smogowego.

– To pierwszy i najważniejszy krok ku czystemu powietrzu w naszym mieście. Nie zapominajmy jednak o pozostałych źródłach zanieczyszczeń, samochodach i przemyśle – dodaje Guła.

– Zanieczyszczenie powietrza każdego roku zabija kilkuset mieszkańców naszego miasta. Cieszymy się z decyzji WSA, dzięki której mieszkańcy Krakowa, ludzie starsi, cierpiący na choroby płuc i serca oraz dzieci nie będą w przyszłości zmuszone do oddychania krakowskim smogiem, tak jak to ma miejsce teraz – mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Poprawka do ustawy Prawo ochrona środowiska, która została podpisana przez Prezydenta RP w październiku 2015 roku, daje samorządom prawo do podejmowania samodzielnych decyzji prowadzących do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza na ich terenie. Antysmogowa uchwała Sejmiku województwa małopolskiego wpisuje się w tę filozofię działania.

Źródło: Krakowski Alarm Smogowy

Zdjęcie główne: Widok na Wawel, Polski Alarm Smogowy