Wraz z dniem 31 grudnia 2016 roku ulga została zniesiona. Wtedy branża energii odnawialnej zaczęła wywierać presję, aby dofinansowanie zostało odnowione, gdyż jego brak wywołuje nieuczciwą konkurencję wobec innych dziedzin energii odnawialnej, takiej jak energetyka słoneczna czy wiatrowa, które nadal były wspomagane ulgami.

W 2017 roku Kongres USA nie podjął żadnych działań w sprawie jakichkolwiek przepisów dotyczących energii odnawialnej. Dopiero w ubiegłym tygodniu odbyło się głosowanie w sprawie przedłużenia ulgi dla instalacji pomp ciepła, dzięki której niekonwencjonalne źródła ciepła będą konkurencyjne w zestawieniu z tradycyjnymi sposobami ogrzewania gospodarstw domowych.

Głosowanie zakończyło się decyzją o wznowieniu ulgi oraz rekompensacji dla osób, które wykonały instalacje w czasie przerwy w finansowaniu w 2017 roku.

Dofinansowanie w formie zwrotu z podatku

Osoby, które w dniu 1 stycznia 2017 lub później kupiły i zainstalowały pompę ciepła i są obywatelami Stanów Zjednoczonych, mogą ubiegać się o zwrot podatku wysokości 26 % od wkładu finansowego w instalację. Ulga nie dotyczy osób, które nie płacą podatków w USA lub osób, które do 1 stycznia 2017 już dofinansowanie otrzymały.

Dwudziestosześcioprocentowa ulga będzie aktywna do roku 2020, wtedy spadnie do 22 %. Dofinansowania w sprawie pomp ciepła wygasną w roku 2022.

Dofinansowanie na pewno zadowoli wielu klientów, którzy zainstalowali taki system w swoich gospodarstwach domowych, a także zachęci wiele nowych osób, które zastanawiały się nad inwestycją w odnawialne źródła energii.

Dandelion zyska klientów!

Na pewno skorzysta na tym firma Dandelion, która mocno eksperymentuje z technologią pomp ciepła i pozyskiwaniem energii z wnętrza ziemi.

Dandelion Energy z siedzibą w Nowym Jorku przedstawia się jako firma, która wprowadza na rynek tanie ogrzewanie i chłodzenie obiektów czystym i bardzo zasobnym źródłem energii, które znajduje się tuż pod stopami – energią zakumulowaną w gruncie.

Firma pozyskała na rozwój ok. 2 milionów dolarów. Fundusze te pochodzą między innymi z Collaborative Fund, Zhen Fund, Borealis Ventures.

Dandelion Energy, to powały przez Google Start-up. W zeszłym roku stała się niezależna i już wykonała wiele instalacji geotermalnych pomp ciepła. Teraz dzięki wznowieniu dofinansowania firma będzie mogła rozwinąć skrzydła jeszcze bardziej. Na pewno pozwoli sobie na kolejne innowacyjne zastosowania technologii wykorzystujących energię geotermalną.

Redakcja GLOBEnergia