Tesla wypłaca zwrot depozytów zniecierpliwionym klientom

Mimo wielkiego rozmachu z jakim Elon Musk realizuje swoje projekty, do mediów coraz częściej docierają informacje na temat kiepskiej kondycji finansowej firmy. Choć twórca serwisu PayPal jest niekwestionowanym liderem na rynku amerykańskich samochodów elektrycznych, to jego Tesla od dłuższego czasu generuje straty.

Musk obwinia za to przede wszystkim proces produkcji swoich Modeli 3. Od kilku miesięcy trwa zmasowany proces usprawniania ich wytwarzania. W marcu firma była w stanie oddać jedynie 800 samochodów tygodniowo. Według danych udostępnionych przez Bloomberg, już pod koniec maja Tesla była w stanie oddać niemal 3500 pojazdów w trakcie tygodnia.

Wydawać by się mogło, że tak dynamiczny wzrost przekona osoby oczekujące swoich samochodów, że sprawy biegną w dobrym kierunku. Tymczasem konsumenci coraz częściej domagają się od firmy zwrotów wcześniej wpłaconych depozytów.

Image result for elon musk

Dwa lata temu Tesla rozpoczęła przyjmowanie zamówień na Modele 3. Warunkiem uczestnictwa w opcji prepaid był depozyt o wysokości tysiąca dolarów. Zapowiedziano, że znakomita większość pojazdów będzie dostępna już w 2018 roku. Tymczasem jak powszechnie wiadomo, gigantyczna część kierowców nie dostała jeszcze swoich wersji Tesli.

Do końca kwietnia niemal 23% zainteresowanych zrezygnowała z czekania, żądając zwrotu wcześniej wpłaconych pieniędzy. Okazuje się, że na realizację czeka jeszcze ponad 450 tysięcy pojazdów. Kiedy będą dostępne? Nie wiadomo. Niewiele ponad dwadzieścia procent rezygnacji może wydawać nie niewielką częścią całości. Tymczasem okazuje się, że firma zrealizowała zamówienia jedynie… 8% osób, które wykonały przedpłaty. W tym świetle widać, że ponad trzykrotnie więcej kierowców zrezygnowało z czekania, niż otrzymało gotowe samochody.

Ponad 70% wszystkich zamówień czeka jeszcze na realizację. W kwietniu tego roku Musk przyznał, że produkcja opóźni się od sześciu do dziewięciu miesięcy. Ta informacja spowodowała, że 18% osób zażądało zwrotu depozytu. Na chwilę obecną Muskowi udało się wyprodukować jedynie 34 tysiące egzemplarzy Modelu 3. Trudno oszacować, jak wiele jeszcze osób zrezygnuje z niekończącego się czekania. Dla Elona Muska straty już obecnie liczone są w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy.

Źródło: www.recode.net, Bloomberg

 

 

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia