Pojawiają się wyjątki w amerykańskiej ustawie antydumpingowej. Największym zwycięzcą SunPower.

W styczniu tego roku prezydent USA Donald Trump wprowadził taryfy antydumpingowe na import fotowoltaiki. Głównym celem tej decyzji było ograniczenie napływu chińskiej PV, która była tańsza od tej produkowanej w Ameryce.

Początkowo obejmowały one wszystkie rodzaje fotowoltaiki. Tymczasem do zapisów dodano właśnie listę wyjątków, która pozwala uniknąć płacenia taryf. Wygląda ona następująco:

  • 45W moduły off-grid
  • panele 4W oraz 60W
  • 120W fotowoltaika przeznaczona do wykorzystania na łodziach i samochodach elektrycznych
  • 90W moduły bez ramy, w kolorach innych niż biały i niebieski
  • Ogniwa i moduły IBC
  • moduły wykorzystujące ogniwa wyprodukowane w USA

W praktyce okazało się, że największym zwycięzcą tych zapisów jest amerykański koncern SunPower. Produkuje on swoje moduły IBC na Filipinach i w Meksyku, przez co był zmuszony do płacenia taryf podczas ich importu.

Według SunPower, straty poniesione na taryfach antydumpingowych wynosiły około 2 miliony dolarów tygodniowo.

Image result for photovoltaics

Według krytyków, zapis został on stworzony bezpośrednio pod SunPower. Wyłączenia z pod taryf dla swoich IBC chciały też niemiecka BayWa oraz LG. Tymczasem okazało się, że jednym z kryteriów uzyskania tego przywileju była widoczność bus-barów, czyli szynowodów łączących ogniwa PV w module.

W skrócie, moduły IBC produkowane przez BayWa i LG posiadają widoczne bus-bary. Z tego powodu nie mogą one ubiegać się o zwolnienie z taryf. Na nic zdały się tłumaczenia, mówiące, że funkcjonalność produkowanych przez nie IBC nie różni się praktycznie od tych, które dostarcza SunPower.

W takiej sytuacji SunPower unika zarówno taryf, jak i … konkurencji, która w przeciwieństwie do niego ciągle musi ponosić koszty zapisów wprowadzonych przez Trumpa.

W kwietniu koncern ogłosił, że zamierza przejąć upadły SolarWorld. W ten sposób marka miała pokazać rządowi Trumpa, że stoi murem za amerykańską fotowoltaiką.

W takiej sytuacji LG planuje budowę fabryki PV na terytorium Stanów Zjednoczonych, w Alabamie. Dzięki temu południowokoreański producent uniknie taryf antydumpingowych.

Źródła: greentechmedia.com, solarpowerworldonline.com

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia