Spowolnienie na chińskim rynku instalacji fotowoltaicznych oraz nowe inwestycje w linie do produkcji paneli PV przekładają się rosnącą globalnie nadpodaż modułów PV. Kolejni analitycy i firmy konsultingowe przewidują spadki cen modułów fotowoltaicznych na większości rynków.
Amerykański analityk rynku z Deutsche Bank, Vishal Shah, przewiduje silny wzrost produkcji paneli fotowoltaicznych w drugiej połowie 2016 roku, co doprowadzi do 16% nadpodaży modułów PV w stosunku do popytu na początku 2017 roku.

W konsekwencji sytuacji na rynku przewiduje się globalny spadek ceny modułów fotowoltaicznych na większości rynków do poziomu 0,40 $/Wp co przy obecnym kursie euro/dolar daje poziom 0,36 €/Wp w porównaniu do obecnych cen, które mieszczą się w zakresie około 0,40 – 0,49 €/Wp. Słabość rynku w Chinach i osłabienie na rynku mieszkaniowym w USA wpływają na zastój popytu na fotowoltaikę.

Shah przewiduje, że zastój ten potrwa do drugiej połowy 2017 roku. Po tym czasie w USA popyt ma wzrosnąć, stabilizując ceny modułów PV. Od 2018 roku oczekuje się silnej poprawy na amerykańskim rynku.

Obecnie ceny chińskich modułów w Indiach spadły już do 0,35 €/Wp. Firma konsultingowa Mercom Capital Group przewiduje, że ceny mogą zmaleć jeszcze bardziej ze względu na dużą nadpodaż modułów w Chinach.

Deutsche Bank rokował skumulowaną globalną moc w PV na poziomie 72,8 GWp w 2016 roku, co oznaczałoby wzrost o 19,1 GWp względem 2015 roku, w którym globalnie zainstalowane było 53,7 GWp mocy. Eksperci rewidują pierwotne założenia, nieznacznie obniżają prognozy i podają, że wartość ta może zostać osiągnięta w 2017 roku.

Źródło: PV-Tech
Opracowanie: redakcja GLOBEnergia