Greater Gabbard to morska farma wiatrowa usytuowana u wschodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Jest drugą co do wielkości elektrownią tego typu na świecie. W minioną środę została oddana do użytku.

Elektrownia ma moc 500MW i ma dostarczać prąd do pół milion domów. Oddana do użytku inwestycja to połowa większego projektu obejmującego posadowienie 280 turbin. Ukończenie inwestycji planowane jest na 2017 rok. Do tej pory elektrownia pochłonęła kwotę 1,3 mld funtów, a 140 turbin wiatrowych dostarczył Siemens.

Największa na świecie elektrownia wiatrowa offshore również należy do Brytyjczyków. Mieści się ona w południowo-wschodnich wodach przybrzeżnych Wielkiej Brytanii. London Array ma moc 630MW.
 
Tak duże inwestycje Brytyjczyków w energetykę wiatrową wynikają z potrzeby wywiązania się z obowiązku obniżenia emisji CO2. Łączna planowana do 2020 roku moc pozyskiwana z tego odnawialnego źródła energii wynosić ma 18 GW. Jak oceniają specjaliści z RenowableUK na dzień dzisiejszy energetyka wiatrowa daje 3,6 GW mocy w tym kraju.
 
Źródło: SSE Greater Gabbard, Renowable UK