Hanwha Q-Cells to ostatni członek Ligi, który nie opuścił jeszcze porozumienia MIP. Prognozy firmy na rok 2017 przekraczają 4 GW importu.

To co łączy wszystkie sześć firm, które do tej pory opuściły porozumienie MIP, to zdolności produkcyjne poza terenem Chińskiej Republiki Ludowej, które można liczyć w wielu gigawatach mocy. Produkty produkowane przez te same firmy, ale w innych krajach, mogą być importowane do Unii Europejskiej i USA bez karnych taryf dodawanych dodawanych do ceny towaru.

Inne większe przedsiębiorstwa, które wciąż nie wycofały się z umowy to Yingli, Risen, i TBEA.

Trina Solar MIP

Firma Trina Solar jako pierwsza opuściła porozumienie antydumpingowe, źródło: Trina Solar

GLC-Si podaje, że decyzja firmy została przyspieszona w wyniku spadających cen modułów na rynku globalnym. Wahania kursów walut doprowadziły do wzrostu ceny do ponad 0,50 €/Watt, podczas gdy szacowane ceny na ostatni kwartał tego roku spadły nawet do 0,36 €/Watt.

Shu Hua, prezes GCL-Si powtarza to, co wszyscy poprzednicy, decydujący się wycofać z porozumienia, a mianowicie, że nie odzwierciedla ono dzisiejszych rzeczywistych cen rynkowych. MIP jest faktyczną przeszkodą dla konkurencyjnych, chińskich producentów w dostarczaniu czystszych nośników energii na rynek europejski, gdzie jest na nie teraz duże zapotrzebowanie.

Zdecydowaliśmy się wycofać z MIP, aby wzmocnić konkurencyjność GCL i dostarczać więcej czystej energii na rynek europejski. Wierzymy, że nasza decyzja będzie korzystna dla producentów energii elektrycznej w Unii Europejskiej, konsumentów i środowiska – dodał Shu.

Komisja Europejska waży dalsze losy ceł antydumpingowych na chińskie produkty fotowoltaiczne z decyzją oczekiwaną na początku przyszłego roku.

Opracowano na podstawie: PV Tech

Zdjęcie główne, źródło: GCL-Si