Powrót do portalu

III Branżowe Forum Fotowoltaiczne

25.04.2018

III Branżowe Forum Fotowoltaiczne

 Rynek fotowoltaiczny w Polsce – duże wzrosty i spore problemy do rozwiązania.

 25 kwietnia 2018 roku cała branża zgromadziła się w jednym miejscu!

Rynek fotowoltaiczny zmienia się bardzo dynamicznie. Stoją za tym konkretne liczby – ponad 12,5 tysiąca nowych mikroinstalacji PV w Polsce w 2017 roku. Notowane od kilku lat wzrosty napędzane są programami dotacyjnymi wspieranymi przez modę na własną elektrownię słoneczną.

Dobre wieści z rynku spotykają się z problemami, jak planowane zmiany w procedurze przyłączania mikroinstalacji do sieci. Nowa procedura ze względu na charakter oraz krótki czas na wdrożenie zmian może uderzyć w konsumentów ze względu na ograniczenie rynku do kilku producentów. Może również zaszkodzić samorządom realizującym już przetargi finansowane przez dotacje unijne, gdzie wprowadzenie zmian może wiązać się z utratą dotacji.

O czym rozmawiano?

Przegląd technologii oraz wyzwania dla branży to ważne tematy o których dyskutowano podczas kwietniowego III Branżowego Forum Fotowoltaicznego 2018 w Poznaniu.

Podczas tego wydarzenia poruszone zostały tematy programów parasolowych i wiarygodności dostawców urządzeń. Omówione zostały perspektywy rozwoju rynku.

Specjaliści przeanalizowali spadek cen instalacji PV i pochylili się nad tym, jak wpłynął on na ekonomikę systemów fotowoltaicznych. Fotowoltaiczne rozmowy dotyczyły też inteligentnych instalacji, czyli technologii SMART w fotowoltaice.

Odnośnie wiarygodności dostawców urządzeń – przedstawione zostaną normy jakości i bezpieczeństwa, jakie obowiązują konstrukcje fotowoltaiczne.

Przedmiotem rozmów były również monitoring instalacji oraz bezpieczeństwo jej pracy i użytkowania. W obliczu transformacji energetycznej nie mogło zabraknąć również tematów związanych z instalacjami hybrydowymi, czyli połączeniem instalacji fotowoltaicznych z urządzeniami grzewczymi!

III Branżowe Forum Fotowoltaiczne 2018 odbyło się 25 kwietnia 2018 podczas targów greenPOWER w Poznaniu. Forum objęte było patronatem Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

O Forum

BFF 2018 to spotkanie uczestników rynku efektywności energetycznej: branży HVAC, PV, izolacji i systemów zwiększających efektywność energetyczną budynków. Wydarzeniu towarzyszyć będą konsultacje z przedstawicielami poszczególnych branż. Elementem forum będzie spotkanie branży fotowoltaicznej, reprezentowanej przez SBF Polska PV.

Program

10:45 Rozpoczęcie

 • Energetyczny Talk Show – rynek fotowoltaiki w Polsce – podsumowanie 2017 i prognozy na kolejne lata, zmiana kryteriów przyłaczenia – na czym stoi rynek, programy grantowe a programy parasolowe, serwis fabryczny i jego znaczenie – prowadzą Grzegorz Burek redaktor naczelny GLOBENERGIA, Bogdan Szymański prezes SBF POLSKA PV
 • Podsumowanie rynku fotowoltaiki w Polsce – Bogdan Szymański, SBF POLSKA PV
 • Normy jakości i bezpieczeństwa dla konstrukcji PV – Paweł Wiktorowicz, Corab
 • Prawidłowy dobór modułów i falowników w instalacji fotowoltaicznej – Artur Gaj, ABB
 • Technologia smart w fotowoltaice – zalety i ograniczenia poszczególnych rozwiązań – Michał Marona, Solar Edge
 • Praktyczne aspekty wykorzystania litowo-jonowych magazynów energii – Maciej Gajda, BMZ-Poland
 • Bezpieczna eksploatacja modułu PV – znaczenie jakości i doboru urządzeń – Przemysław Kozłowski, Bruk-Bet Solar
 • Dobór modułów PV na farmę fotowoltaiczną – jakie przyjąć kryteria poza ceną? – Michał Grzeszkowiak, Jinko Solar/Vertigo/PGES
 • Zdalna diagnostyka generatora PV” z wykorzystaniem analizy charakterystyki I-V – Szymon Witoszek, Huawei
 • Współpraca pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną – Szymon Lenartowicz, Viessmann
 • Systemy grzewcze z fotowoltaiką w praktyce – Andrzej Oczoś, Galmet
 • Zmiany w kartach aktualizacji IRiESD okiem producenta – Łukasz Tylkowski – Spirvent

14:30 Zakończenie

 

Fotorelacja z poprzedniej edycji

Organizacja i współpraca

Patronat merytoryczny

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Partnerzy

Zostań Partnerem Wydarzeń

Partnerom naszych wydarzeń oferujemy interesujące metody obecności na organizowanych przez nas imprezach.