Powrót do portalu

Glob Pełen Energii

10.05.2016 - 11.05.2016

Energetyczne spotkania z OZE

O wydarzeniu

GLOB PEŁEN ENERGII – to energetyzujące spotkania z odnawialnymi źródłami energii przygotowane przez redakcję GLOBEnergia. W specjalnie wybudowanej czaszy eksperci przybliżą zagadnienia związane z nowoczesną techniką grzewczą, pompami ciepła fotowoltaiką, zarządzaniem energią oraz tematyką prosumencką.

Formuła talk-show, jaką przygotowali organizatorzy, doskonale sprawdza się dla poszukujących odpowiedzi na najważniejsze problemy ze świata OZE.. Na uwagę zasługuje szczególnie „20 minut o energetyce”, podczas których redaktorzy przestawiają w telegraficznym skrócie przegląd najważniejszych informacji rynkowych. GLOB PEŁEN ENERGII to pełna interakcja prowadzących, zaproszonych ekspertów oraz publiczności. Całość uzupełniona będzie konkursami z nagrodami KOŁO PEŁNE ENERGII.

Szczegółowy program  i rejestracja na wydarzenie wkrótce!

Relacja z Targów POL-ECO SYSTEM

W dniach 27 – 29 października 2015 r. miało miejsce specjalne – energetyzujące – wydarzenie z branży Odnawialnych Źródeł Energii – GLOB PEŁEN ENERGII, organizowane przez redakcję GLOBEnergia przy współpracy z targami POL-ECO – SYSTEM, w Poznaniu. Była to już kolejna edycja tego wydarzenia. Specjaliści podczas konferencji, spotkań, poruszali zagadnienia związane z techniką grzewczą, fotowoltaiką, pompami ciepła, tematyką prosumencką oraz zarządzaniem energią.

Czego się dowiedzieliśmy? Kto był naszym prelegentem? Czyli skrót najważniejszych informacji z prezentacji.

Polska na tle państw Unii Europejskiej zajmuje 24 miejsce, jeżeli chodzi o skumulowaną moc zainstalowaną w instalacjach fotowoltaicznych. Na rok 2014, sumując instalacje on-grid oraz off-grid, wynosi ona 24,4 MW. Na dzień 30.06.2015 r. liczba mikroinstalacji ogółem wyniosła 1 954, a ilość wytworzonej energii elektrycznej osiągnęła 15 801,87 kWh. Prognozy energetyczne na koniec roku 2015 przewidują zwiększenie liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych do 2931, co za tym idzie zwiększenie ilości produkowanej energii do 23 702,805 kWh.

Anna Będkowska, redaktor GLOBEnergia oraz członek SBF POLSKA PV przybliżyła nam temat Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), dzięki któremu 121 gmin otrzymało dofinansowanie do inwestycji OZE, a 90 gmin zdecydowało się na fotowoltaikę. Łączna moc zainstalowanych systemów fotowoltaicznych wynosi ok 10 MW. Przedstawiła realne zagrożenia dla realizacji projektów mogące wystąpić nawet w 30% przypadków. W swoim drugim wystąpieniu przedstawiła ceny, parametry użytkowe, inwestycje pomp ciepła czyli tzw. TOP 50 Pomp Ciepła GLOBEnergia.

O doborze modułów fotowoltaicznych oraz falowników do instalacji opowiadał specjalista ds. fotowoltaiki, autor Poradnika Fotowoltaicznego, a także trener i wykładowca na szkoleniach fotowoltaicznych SOLAR+ Bogdan Szymański. Przestrzegał on również przed najczęstszymi błędami wykonawczymi i inwestycyjnymi.

Jednym z gości, prelegentów, był Szymon Lenartowicz z Akademii Viessmann, który przybliżył zainteresowanym temat możliwości współpracy pompy ciepła z systemem fotowoltaicznym przedstawiając odpowiednie schematy, wykresy, analizując napromieniowanie słoneczne na terenie Polski oraz koszty i taryfy dla odbiorcy. Drugim tematem była wentylacja – współpraca z powietrzna pompą ciepła – czy to ma sens? Omówił temat współpracy pompy ciepła z wentylacją mechaniczną na podstawie różnych wariantów schematów obrazujących takie połączenia.

Piotr Rudyszyn z W4E Energia Odnawialna Sp. z o.o. zaprezentował temat przygotowania oferty w systemie aukcyjnym, omawiając odpowiednie założenia, podstawowe zmiany, okres obowiązywania w tym wejście w życie od 01.01.2016 r. rozdziału 4 ustawy o OZE, efekt zachęty konieczny dla skorzystania z pomocy publicznej, przygotowanie ofert, trendy rynkowe.

Niewidzialne systemy HVAC zostały przedstawione przez dr inż. Macieja Danielaka. Począwszy od komfortu środowiska wewnętrznego, będącego główną składową dobrego samopoczucia człowieka, w którego skład wchodzą temperatura, wilgotność, prędkość powietrza oraz gradienty temperatur powietrza oraz promieniowania. Kolejnym punktem była aktywacja mas budynku z analizą przebiegu temperatury. Po tych słowach doszliśmy do omówienia niewidzialnych systemów konwekcyjnych.

Radca Prawny Anna Siwkowska SRS Legal opowiedziała o procesie inwestycyjnym dla instalacji fotowoltaicznych. Krok po kroku począwszy od pozyskania prawa do wybranego gruntu pod fotowoltaikę, przez akt planistyczny mpzp, decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach, pozwolenie na budowę. Dowiedzieliśmy się, na co należy zwrócić uwagę przy budowie instalacji fotowoltaicznych oraz jakie formalności są wymagane w poszczególnych przypadkach.

Przeglądem rozwiązań OZE stosowanych w obiektach użyteczności publicznej, integracją systemów zajął się Łukasz Sajewicz. Opowiadał o instalacji pomp ciepła w Spółdzielni Mieszkaniowej Nowoczesna w Raciborzu; ogrzewaniu biomasą drzew w ZSM Gminie Bartoszyce, ZSZ w Krośniewicach. Druga część prelekcji dotyczyła przyszłości mikroinstalacji energetycznych uwzględniającej nowe technologie, w tym rozwiązanie problemu nadwyżek w produkcji energii zielonej.

Ciekawym tematem ‚Termomodernizacje budynków – rutyna czy wyzwanie?’ zajął się Grzegorz Narwojsz. Począwszy od diagnostyki faktycznego stanu budynku przez określenie rzeczy, które należy zrobić: dokładny projekt, dokumentację techniczną; dobór rozwiązań oraz kosztorys. Zwrócił uwagę na nadzór i kontrolę takiego przedsięwzięcia, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko i wypełniać obowiązek prawny. W samym użytkowaniu powinniśmy pamiętać o kontrolach i ochronie przed usterkami.

Tematem hybrydowych systemów energetyki odnawialnej zajął się Radosław Grech z Centrum Energetyki Odnawialnej przedstawiając możliwość połączenia systemu fotowoltaicznego z pompami ciepła.

Bezpieczeństwo i wyższa efektywność systemów fotowoltaicznych – takim tematem zajął się Bartłomiej Paprocki z PozEnergy Sp. z o.o.. Rozwiązania SolarEdge to podłączenie panelu PV do optymalizatora mocy, który jest elektronicznym konwerterem maksymalizującym uzysk energii z każdego modułu indywidualnie, dodatkowo stosuje się uproszczone falowniki oraz monitoring wydajności każdego panelu. Bezpieczeństwo zapewnia SafeDC – automatyczne rozłączenie po stronie DC, kiedy falownik nie pracuje lub jego temperatura jest zbyt wysoka, co zapobiega ryzyku porażenia prądem oraz pożaru.

Finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii – dotacje UE dla sektora OZE, wygłosił Piotr Ostrowski, Europrojekty Consulting Ltd. Od IV kwartału 2015 r. dostępne będą bezzwrotne dotacje na inwestycje energetyki odnawialnej. Do dotowanych inwestycji OZE należą: farmy PV, farmy wiatrowe, biogazownie, pompy ciepła, instalacje solarne, spalarnie biomasy, układy kogeneracyjne i trigeneracyjne. Źródłem finansowania na lata 2014 – 2020 są Regionalne Programy Operacyjne, środki krajowe NFOŚiGW oraz Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

Naukowej rozrywki dostarczył natomiast „Energetyczny Talk Show” prowadzony przez redaktora naczelnego GLOBEnergia – Pana Grzegorza Burka oraz Prezesa SBF POLSKA PV – Pana Bogdana Szymańskiego. Pytania i odpowiedzi dotyczyły obecnej sytuacji na rynku fotowoltaicznym, programu prosument, PROW. Gościem głównym była Pani Anna Żyła Główny Ekolog z Banku Ochrony Środowiska. Ponadto konkurs z nagrodami „Koło Pełne Energii”.

Dużo się działo, wiele można było się dowiedzieć, gościliśmy znakomitych specjalistów. Emocji też nie zabrakło. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach GLOBU PEŁNEGO ENERGII!

Fotorelacja

 

Zostań Partnerem Wydarzeń

Partnerom naszych wydarzeń oferujemy interesujące metody obecności na organizowanych przez nas imprezach.