Powrót do portalu

XV Forum Energia w Gminie we Wrocławiu

13.04.2016

O Forum

Blisko siedemdziesięciu gości, ośmiu prelegentów i tematyka związana z efektywnością energetyczną obiektów komunalnych – tak w skrócie można podsumować piętnastą już edycję „Energii w Gminie”, którą redakcja GLOBEnergii zorganizowała 13 kwietnia we Wrocławiu podczas targów In-Energ.
Ekonomika instalacji z pompą ciepła, monitoring efektywności instalacji fotowoltaicznej czy możliwość ogrzewania budynków systemem mat kapilarnych to tylko niektóre z tematów, które zaprezentowane zostały w trakcie samorządowych warsztatów Globenergii. Najważniejsze w całym procesie eksploatacji obiektów, w sumie nie tylko komunalnych, jest umiejętne zarządzanie energią. Liczy się więc takie zaprojektowanie instalacji, aby przy możliwie najniższych nakładach inwestycyjnych, uzyskać maksymalny efekt energetyczny przy minimalnym wykorzystaniu potrzebnej do tego celu energii. Trzeba też pamiętać, że nie każde urządzenie nadaje się do konkretnej kategorii obiektów – ważne więc, aby myślenie o polityce energetycznej w budynku rozpocząć już na etapie jego planowania – pracując z dobrymi architektami, projektantami instalacji, a później wykonawcami. Warto też mieć rozeznanie rynku, aby wiedzieć jakie produkty z gamy dostępnych można wykorzystać w planowanej inwestycji.
Nie robimy żadnej rewolucji w fizyce –przekonywał Grzegorz Żbik /Hennlich/ prezentując kapilarne maty grzewcze – Pokazujemy, że grzać można też z sufitu.
Innych rewolucji także nie było! Przedstawiciele wiodących marek w branży grzewczej obecni podczas forum /Viessmann, Dimplex, Immergas/ byli zgodni co tego, że dobry projekt połączony z prawidłowym wykonaniem przy wykorzystaniu dobrych produktów to gwarancja efektywności przyszłej instalacji. Potwierdził to Paweł Jeliński, mający doświadczenie w monitorowaniu efektywności instalacji fotowoltaicznych systemem Solar-Log.
Podsumowaniem samorządowego spotkania stały się rozważania na temat efektywności energetycznej budynków, oraz perspektywy finansowania, a także wsparcia publicznego dla inwestycji wykorzystujących OZE. Katalizatorem dla rozwoju rynku w tym zakresie z pewnością stanie się przyjęcie ustawy o odnawialnych źródłach energii.

To dokument na który czekamy wszyscy – tak inwestorzy, jak i potencjalni przyszli prosumenci. Rynek nie znosi próżni i rozwija się, ale przyjęcie ustawy z pewnością ułatwi zarówno planowanie inwestycji, jak i późniejsze zarządzanie instalacjami wykorzystującymi OZE – podsumował Bogdan Szymański z SBF Polska PV.

DATA: 13 kwietnia 2016
MIEJSCE: Stadion Wrocław, aleja Śląska 1, 54-118 Wrocław, SALA EURO – poziom 3

Tematyka

Rozpoczęcie godz. 10:00

  • Plany funkcjonalno-użytkowe w instalacjach fotowoltaicznych – aspekty praktyczne dla inwestycji gminnych.
  • Pompy ciepła gruntowe czy powietrzne? Analiza inwestycyjna.
  • Maty kapilarne, systemy ogrzewania płaszczyznowego – ekonomika etapu instalacji i eksploatacji.
  • Wsparcie i programy finansowe dla procesów termomodernizacji obiektów i wykorzystania OZE.

Przerwa kawowa godz.12:00

  • Analiza kosztów: eksploatacja pompa ciepła w zależności od instalacji wewnętrznych.
  • Dobór systemów hybrydowych z wykorzystaniem pompy ciepła i PV.
  • Monitoring instalacji fotowoltaicznych w obiektach komunalnych.
  • System aukcyjny w zapisach ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii*.
  • Problem niskiej emisji w kontekście gospodarki energetycznej gmin.
  • Dyskusja – pytania i odpowiedzi.

Partnerzy

Partnerzy

Patronat Honorowy

Zostań Partnerem Wydarzeń

Partnerom naszych wydarzeń oferujemy interesujące metody obecności na organizowanych przez nas imprezach.