Powrót do portalu

XVI Forum Energia w Gminie w Sulechowie

02.06.2016

O Forum

Dziękujemy za udział w XVI Forum Energia w Gminie w Sulechowie!

XVI Forum Energia w Gminie odbyło się 2 czerwca 2016 roku w Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie.

Każda gmina posiada obiekty różnego typu i przeznaczenia – zarówno te należące do mieszkańców, jak i obiekty publiczne – szkoły, świetlice, domy kultury, budynki straży pożarnej,  centra rekreacji i sportu, budynki Urzędu Miasta czy Gminy itd.

Często są to obiekty są technologicznie stare, o dużym zapotrzebowaniu na energię i wysokich kosztach utrzymania. W wielu przypadkach odpowiednim urządzeniem do modernizacji systemów grzewczych mogą być pompy ciepła.
Dla przykładu, powietrzne pompy ciepła wpisują się dobrze w modernizację kotłowni olejowych. Zdaniem ekspertów, którzy podczas „Forum Energia w Gminie” przedstawiali te technologie –modernizując olejową kotłownię warto pomyśleć o inwestycji w powietrzną pompę ciepła. Przez większy okres czasu, bo w około 80% zapotrzebowanie na moc grzewczą pokrywa pompa ciepła. Źródło drogie oparte na oleju czy gazie pracuje jedynie w okresach szczytowych. Dzięki temu, redukcja kosztów eksploatacyjnych całego systemu może sięgać nawet 50%.

Przedstawiciele gmin mają za sobą już wiele doświadczeń związanych w odnawialnymi źródłami energii z których jedne są bardzo udane, inne nieco mniej.  Co jednak ciekawe – ciągle realizowanych jest wiele inwestycji właśnie w pompy ciepła i planowane są kolejne.  Wśród uczestników forum Energia w Gminie w Sulechowie 52% z nich planuje inwestycje w pompy ciepła, a 14%  uczestników już realizuje takie inwestycje. Istotne jest również to, że wszyscy Ci, którzy już realizują inwestycje w pompy ciepła, deklarują kolejne takie inwestycje w przyszłości!

Pompy ciepła – czy zawsze uniwersalne?
Pompy ciepła nie są uniwersalnym rozwiązaniem. Dlaczego? Aby można zainstalować pompę ciepła, to cały system dystrybucji ciepła w obiekcie musi być do tego przystosowany – a dokładnie do parametrów zasilania, jakie pompa ciepła jest w stanie wyprodukować – komentowali specjaliści podczas Forum Energia w Gminie w Sulechowie.

Wielokrotnie podczas spotkań w przedstawicielami samorządów w ramach kampanii Energia w Gminie pojawia się kwestia odpowiedniej kolejności prac modernizacyjnych. Pierwszą rzeczą jaką musi wykonać każdy inwestor jest audyt. Wszystko po to, by poznać potrzeby energetyczne obiektu. W następnej kolejności należy przygotować różne koncepcje, a dopiero na podstawie punktów ważonych i tego co chce się osiągnąć – zastosować odpowiednie rozwiązanie.

„Może się okazać, że źródło ciepła, które pracuje w konkretnym obiekcie jest dobre, ale obiekt jest energochłonny, ponieważ szybko traci ciepło – przez przegrody zewnętrzne, okna, brak izolacji na przewodach, dach.” – podkreślają specjaliści zapraszani na spotkania z przedstawicielami samorządów.
Same prace powinny rozpocząć się od ograniczania strat ciepła przez budynek i zidentyfikowania miejsc, przez które budynek traci tej energii najwięcej. W następnej kolejności straty te należy ograniczyć, a dopiero na samym końcu pomyśleć o wymianie źródła ciepła – jeżeli jest ono drogie i nieefektywne. Pompy ciepła z pewnością są źródłem atrakcyjnym ekonomicznie, szczególnie pod względem eksploatacyjnym.

Fotorelacja

Program

Zastosowanie rozwiązań energooszczędnych w obiektach użyteczności publicznej
Artur Karczmarczyk, Viessmann
Korzyści i zagrożenia wynikające z jakości audytów energetycznych
Radosław Grech, CEO Sulechów
Praktyczne aspekty przygotowania planów funkcjonalno-użytkowych w inwestycjach jst
Anna Będkowska, AGH w Krakowie, GLOBEnergia
Sprawne systemy grzewcze – ekonomika etapu instalacji i eksploatacji
Adam Koniszewski, Dimplex Polska
Czy grzanie z góry jest możliwe – maty kapilarne na przykładzie inwestycji samorządowych
Grzegorz Żbik, Hennlich
Jak wydawać pieniądze publiczne na inwestycje budowlane i OZE, aby zaoszczędzić je w przyszłości
Grzegorz Narwojsz, TUV Nord
Efektywność energetyczna w ramach RPO Lubuskie
Sylwia Pędzińska, Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze
Gruntowe pompy ciepła – informacja geologiczna i uwarunkowania prawne, stan na rok 2016
Państwowy Instytut Geologiczny

Spotkanie obejmowało także część praktyczną, w trakcie której zaprezentowane zostały nowoczesne systemy ogrzewania obiektów w oparciu o maty kapilarne. Pokazano możliwości zarówno instalacji tego typu rozwiązań, ich integracji w ramach funkcjonujących w budynku systemów oraz jak w sposób najbardziej efektywny je użytkować. Na wszelkie pytania odpowiadał ekspert, praktyk w zakresie systemów grzewczych. Prezentacja odbyła się w Centrum Energetyki Odnawialnej i dotyczyła systemów rzeczywistych.

Partnerzy

Partnerzy

Patronat

Zostań Partnerem Wydarzeń

Partnerom naszych wydarzeń oferujemy interesujące metody obecności na organizowanych przez nas imprezach.