Powrót do portalu

XXIX Forum Energia w Gminie w Gdańsku

04.10.2018
Gdańsk, Nowy Ratusz, Sala Obrad Rady Miasta Gdańska

O Forum

Zapraszamy na XXIX Forum Energia w Gminie, które odbędzie się 4 października 2018 r. w Gdańsku.

XXIX FORUM ENERGIA W GMINIE to:

 • Praktyka inwestycyjna
 • Kontakt z ekspertami
 • Wsparcie po wydarzeniu
 • Poradnik „Niska Emisja. Efektywność energetyczna w gminach i samorządach” oraz spotkanie z autorem
 • Certyfikat uczestnictwa

Miejsce: Nowy Ratusz, Sala Obrad Rady Miasta Gdańska, ul. Wały Jagiellońskie 1, 80-853 Gdańsk

Cykl spotkań Energia w Gminie to ogólnopolski program spotkań branżowych skierowany do przedstawicieli władz lokalnych: burmistrzów, wójtów, prezydentów miast, działów ochrony środowiska, zamówień publicznych i inwestycji. Program obejmuje tematy dotyczące szeroko pojętej efektywności energetycznej, niskiej emisji, inwestycji energooszczędnych oraz źródeł finansowania.

Prelegenci to specjaliści w swych dziedzinach.

Uczestnicy otrzymają certyfikat poświadczający udział w wydarzeniu oraz Poradnik „Niska Emisja – efektywność energetyczna w gminach i samorządach” pod redakcją naukową dr inż. Michała Kaczmarczyka.

Wstęp bezpłatny: dla przedstawicieli gmin i samorządów lokalnych, partnerów organizatorów konferencji, instytucji państwowych i naukowych – obowiązkowa rejestracja.

Program

09:30 | Rejestracja uczestników

Prowadzący: dr inż. Michał Kaczmarczyk | AGH, GLOBEnergia

10:00 | Rozpoczęcie

Grzegorz Walczukiewicz | Dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich
Grzegorz Burek | Redaktor naczelny GLOBEnergia

10:10 | Sesja 1 – tematyka

Paneliści: Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, Artur Karczmarczyk – Viessmann, Michał Marona – SolarEdge, Michał Lodziński – ABB, Przedstawiciel Saint Gobain – Isover

 • Hałas w instalacjach z pompami ciepła – ważne informacje dla inwestora
 • Na co zwracać uwagę przy doborze urządzeń do instalacji fotowoltaicznej
 • Praktyczne aspekty zarządzania gminną infrastrukturą elektryczną (PV) i transportową
 • Akustyka w budownictwie – obowiązujące przepisy i normy
 • Dobre praktyki w ociepleniach – renowacja typu mikro i makro

12:10 | Przerwa kawowa

12:40 | Energetyczny Talk Show

Energetyczny Talk Show: program „Czyste Powietrze”, rynek OZE w liczbach, finansowanie i błędy wykonawcze w inwestycjach, planowanie przestrzenne

13:00 | Sesja 2 – tematyka

Paneliści:  Maciej Kazienko – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Przedstawiciel Saint Gobain – Glassolution, Janusz Starościk – Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, Grzegorz Narwojsz – TUV Nord, Michał Beśka – Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe, Paulina Smaczna – Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH w Miękini

 • Budynki prefabrykowane – możliwości rozwoju z technologią OZE
 • Wybieramy i montujemy okna – jak, dlaczego i po co
 • Działania antysmogowe w praktyce
 • Krajowy Program Czyste Powietrze
 • Prawne i inwestycyjne aspekty ustawy o elektromobilności
 • Finansowanie samorządowych inwestycji energooszczędnych

15:00 | Konkurs dla uczestników

*Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie

Odbiorcy

 • Osoby odpowiedzialne za inwestycje i zamówienia
 • Przedstawiciele spółek i instytucji gminnych
 • Wójtowie, burmistrzowie, starostowie, prezydenci miast
 • Jednostki naukowe

Prelegenci

Grzegorz Walczukiewicz

Dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich (ZMiGM).
Od 2008 r. prowadzi biuro stowarzyszenia skupiającego miasta i gminy z polskiego wybrzeża, współtwórca i członek zarządu Bałtyckiego Klastra Przemysłu Czasu Wolnego (BKPCW), organizator i współorganizator wielu konferencji z dziedziny ochrony środowiska, turystyki i gospodarki.
Realizator Forum Bursztynowego oraz wystaw promujących Gdańsk – Światową Stolicę Bursztynu w kraju i za granicą.

Grzegorz Burek Redaktor Naczelny 500 x 500Grzegorz Burek 

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego. Redaktor naczelny magazynu GLOBENERGIA. Wieloletni działacz na rzecz zrównoważonego rozwoju. Propagator rozwoju rynku pomp ciepła i fotowoltaiki, jako dwóch uzupełniających się źródeł energii. Współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

Michał Kaczmarczyk GLOBEnergiaMichał Kaczmarczyk

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Inżynieria Środowiska, o specjalności Odnawialne Źródła Energii. Posiada stopień naukowy doktora inżyniera w dziedzinie Nauk o Ziemi. Zwolennik idei efektywności energetycznej, poszanowania energii i odnawialnych źródeł energii. Autor wielu publikacji, zarówno naukowych jak i popularnonaukowych z zakresu energetyki i ochrony środowiska. Redaktor naukowy monografii „Niska emisja od przyczyn występowania do sposobów eliminacji”.

fot. Mateusz Ochocki / KFP

Maciej Kazienko
Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Absolwent Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Gdańskiego. Od 24 lat pracuje w administracji publicznej: rządowej i samorządowej, zaangażowany jest w społeczną działalność w organizacjach pozarządowych.
Ukończył studia podyplomowe na kierunkach: „Świadectwa i audyty energetyczne” na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, „Nowoczesna energetyka odnawialna” na Politechnice Warszawskiej, a także „Inwestycje w odnawialne źródła energii” w Instytucie Energetyki Odnawialnej w Warszawie.
Od 2009 roku pracował na stanowisku zastępcy prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Koordynuje pracę Zespołu Programów Regionalnych i Projektów Środowiskowych oraz Zespołu Doradców Energetycznych. Wspiera działania w zakresie poprawy efektywności energetycznej, oszczędności energii oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Realizuje założenia Porozumienia Burmistrzów w regionie pomorskim.
Odpowiadał za opracowanie koncepcji i budowę nowej siedziby Funduszu, obiektu stanowiącego przykład energooszczędnego budownictwa dla sektora publicznego, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne.
Funkcję Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Gdańsku pełni od 24.07.2017 roku.

Janusz Starościk
Absolwent dwóch wydziałów Politechniki Warszawskiej, gdzie zdobył tytuły magistra inżyniera mechanika i magistra inżyniera budownictwa. Ponadto ukończył European University z siedzibą w Montreux/Szwajcaria gdzie uzyskał dyplom Executive MBA, oraz Informację i Zarządzanie Systemami Informacyjnymi na Uniwersytecie Warszawskim. Swoje doświadczenie zdobywał pracując przez wiele lat na kierowniczych stanowiskach w takich firmach jak: Hochtief AG, ACO Severin Ahlmann , ACO Passavant oraz Robert BOSCH. Obecnie prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, oraz współwłaściciel firmy, zajmującej się wspieraniem wymiany gospodarczej pomiędzy przedsiębiorstwami oraz organizacjami gospodarczymi z krajów UE i innych. Niezależny ekspert szwajcarskiej agendy rządowej Switzerland Global Enterprise.
Autor kilkudziesięciu artykułów i opracowań dotyczących tych zagadnień w Polsce i za granicą. Członek Polskiej Rady Koordynacyjnej OZE. Współtwórca programu „Dobre Klimaty” emitowanego na TVN METEO.
Artur Karczmarczyk

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej o specjalizacji Technika Cielna, Piece Przemysłowe i Ochrona Środowiska. Doświadczony w zakresie prowadzenia szkoleń i seminariów w tematyce pomp ciepła, techniki chłodniczej, klimatyzacji, kolektorów słonecznych, kompleksowej obsługi technicznej pomp ciepła. Wykładowca studiów dziennych, podyplomowych, seminariów AGH Kraków oraz innych uczelni. Trener Eucert z zakresu teorii i praktyki pomp ciepła. Autor licznych publikacji w tematyce pomp ciepła, techniki grzewczej, klimatyzacji, energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Współautor „WYTYCZNE PROJEKTOWANIA, WYKONANIA I ODBIORU INSTALACJI Z POMPAMI CIEPŁA”. Członek założyciel, członek zwyczajny, V-ce Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Obecnie pracownik firmy Viessmann Sp. z o.o. – PM. OZE Dział Projektów Inwestycyjnych.

Paweł Gałuszka

Wykształcenie techniczne, od bliska 25 lat związany z branżą chemii budowlanej. Od 20 lat na stałe zatrudniony w firmie Farby KABE Polska Sp. z o.o., której misją jest „dostarczanie nowoczesnych produktów dekoracyjno-ochronnych, tak aby zawsze cieszyły się aprobata i zaufaniem Klientów – solidnie spełniając swoje zadanie przez długie lata”. Obecnie pełni funkcję Kierownika Działu Szkoleń.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Śląskich Konferencji RENOAKATYWATOR, która porusza zagadnienia związane z szeroko pojętą tematyką renowacji obiektów budowlanych.

Michał Marona

Prawie 8 lat doświadczenia w branży fotowoltaicznej jako doradca techniczny, trener, konsultant.

Techniczny doradca sprzedaży w SolarEdge Technology – firmie która za cel ma zrewolucjonizowanie przemysłu fotowoltaicznego. Odpowiedzialny za techniczne doradztwo techniczne oraz handlowe, a także prowadzenie szkoleń technicznych oraz handlowych.

Marek Beśka

Prezes Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe. Od 15 lat związany z branżą energooszczędnego budownictwa szkieletowego w Polsce i w Europie. Promotor nowoczesnych technologi budowlanych i rozwiązań pro ekologicznych. Zwolennik realizacji obiektów według idei zrównoważonego rozwoju, według zasady 3E: Energooszczędne, Ekologicznie, Ekonomicznie. Obecnie Dyrektor działu Industry w Niemieckiej firmie STO, dostarczającej rozwiązania największym producentom obiektów prefabrykowanych drewnianych w Polsce i Europie.

Grzegorz Narwojsz

Ekspert w branży budowlanej, od wielu lat związany z TÜV Nord Polska. Posiada uprawnienia inspektora Nadzoru w branży konstrukcyjnej oraz jest wieloletnim członkiem Śląskiej okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Z pasja prowadzi liczne branżowe spotkania i szkolenia. W chwili obecnej pracuje nad wdrożeniem udziału w inspekcjach technicznych i budowlanych wielowirnikowców.

 

Miejsce wydarzenia

Nowy Ratusz, Sala Obrad Rady Miasta Gdańska, ul. Wały Jagiellońskie 1, 80-853 Gdańsk

Fotorelacja Gdańsk - poprzednie edycje

Organizator

Współorganizator

Patronat honorowy

Patronat merytoryczny

Patronat

Partnerzy

Patronat medialny

Zostań Partnerem Wydarzeń

Partnerom naszych wydarzeń oferujemy interesujące metody obecności na organizowanych przez nas imprezach.