Powrót do portalu

XXVI Forum Energia w Gminie w Lublinie

12.04.2018

RELACJA

Dziękujemy za udział w XXVI Forum Energia w Gminie, które odbyło się 12 kwietnia 2018 r. w Lublinie.

12 kwietnia 2018 r odbyło się XXVI Forum Energia w Gminie organizowane przez redakcję GLOBEnergia oraz Fundację Rozwoju Lubelszczyzny . Wydarzenie miało miejsce w budynku Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny przy ulicy ul.Józefa Franczaka “Lalka” 43  w Lublinie.

Energia w Gminie to ogólnopolski program spotkań branżowych skierowany do przedstawicieli władz lokalnych: burmistrzów, wójtów, prezydentów miast, działów ochrony środowiska, zamówień publicznych i inwestycji. Program obejmował tematy dotyczące szeroko pojętej efektywności energetycznej, niskiej emisji, inwestycji energooszczędnych oraz źródeł finansowania.

Całe wydarzenie podzielono na dwa panele tematyczne. Pierwszy z nich poruszał tematykę efektywności energetycznej. Konferencję rozpoczął Bartłomiej Świderek – przedstawiciel firmy GLOBEnergia.

Pierwszym prelegentem był Grzegorz Burek redaktor naczelny  GLOBEnergia , który przedstawił słuchaczom raport Rynek Fotowoltaiczny w Polsce  opracowany przez SBF Polska PV.  O niezależności energetycznej na poziomie lokalnym oraz wsparciu Lubelskiego Klastra Energetycznego opowiedziała Małgorzata Gałczyńska z firmy FRL. Kolejnym prelegentem był Paweł Wiktorowicz, przedstawiciel firmy Corab, który przedstawił tematykę certyfikacji i standardów jakości dla konstrukcji fotowoltaicznych. Kolejnym prelegentem był Dariusz Anyszek z firmy Viessmann, który odpowiedział na pytanie czy pompa ciepła to dobre rozwiązanie dla obiektów komunalnych. Tematykę termomodernizacji – krok po kroku z perspektywy inwestora, poruszył Marcin Robach, przedstawiciel firmy Farby Kabe. Pierwszą część Forum zakończył Artur Gaj z ABB z prezentacją pt. „Elektromobilność – inteligentna infrastruktura ładowania praktyce

Drugi panel tematyczny – Prawo i praktyka rozpoczął  Grzegorz Narwojsz z TUV Nord, przedstawiający tematykę prawnych i inwestycyjnych aspektów ustawy o elektromobilności. Kolejnym prelegentem był Henryk Palak z firmy Eco-Energia, który zabrał głos na temat prawnych oraz technicznych aspektów przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznych do sieci energetycznej. Przedstawiciel Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – Jerzy Kozyra, wypowiedział się na temat roli biogazu w lokalnym systemie energetycznym. Prezentację pod tytułem Przetwarzanie danych osobowych w świetle przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych – RODO, przedstawił Bartosz Starzomyk z Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. Kolejnym, a zarazem ostatnim prelegentem był Sławomir Rożek z firmy HOBO SYSTEM , który zaprezentował najlepsze rozwiązania w celu optymalizacji kosztów zużycia energii elektrycznej .

Po wszystkich wykładach spośród uczestników zostali wylosowani szczęśliwcy, którzy  otrzymali nagrody sponsorowane przez naszych partnerów.

W XXVI Forum Energia w Gminie wzięło udział ponad 60 przedstawicieli samorządów lokalnych, Starostw Powiatowych, Urzędów Gmin i Miast. Na wydarzenie przybyli również przedstawiciele takich instytucji, jak Urząd Marszałkowski, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, zarządcy gminnych obiektów komunalnych czy obiektów użyteczności publicznej .

Podczas spotkań eksperci z poszczególnych dziedzin dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z zainteresowanymi, odpowiadają na liczne pytania i pomagają rozwiązywać kluczowe dla gmin problemy.  

 

O Forum

Energia w Gminie to ogólnopolski program spotkań branżowych skierowany do przedstawicieli władz lokalnych: burmistrzów, wójtów, prezydentów miast, działów ochrony środowiska, zamówień publicznych i inwestycji. Program obejmował tematy dotyczące szeroko pojętej efektywności energetycznej, niskiej emisji, inwestycji energooszczędnych oraz źródeł finansowania.

Prawidłowo zrealizowana inwestycja to spokój i bezpieczeństwo inwestora. Prawidłowe zaplanowanie realizacji, jakość wykonania, a przede wszystkim dopasowanie zamówienia do rzeczywistych potrzeb inwestora nierzadko spędza sen z powiek osobom odpowiedzialnym za nadzór nad inwestycjami gminnymi.

W prosty i przejrzysty, a jednocześnie profesjonalny sposób pokazaliśmy jak wykorzystać możliwości otwierające się przed inwestorem samorządowym. Przekazaliśmy wiedzę, połączyliśmy teorię z praktyką, powiedzieliśmy jakie korzyści płyną z dobrze zaplanowanej termomodernizacji, wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz doboru urządzeń spełniających odpowiednie wymogi techniczne i jakościowe. Przypomnielismy również dlaczego elektromobilność jest tak istotna z punktu widzenia zarządzania infrastrukturą gminną.

Wstęp bezpłatny: dla przedstawicieli gmin i samorządów lokalnych, partnerów organizatorów konferencji, instytucji państwowych i naukowych.

 

Program

9:30 Rejestracja zgłoszonych uczestników

10:00 Rozpoczęcie

PANEL I – Efektywność energetyczna
Rynek Fotowoltaiczny w Polsce – raport SBF Polska PV
Niezależność energetyczna na poziomie lokalnym – wsparcie Lubelskiego Klastra Ekoenergetycznego
Certyfikacja i standardy jakości dla konstrukcji fotowoltaicznych
Czy pompa ciepła to dobre rozwiązanie dla obiektów komunalnych?
Termomodernizacja – krok po kroku z perspektywy inwestora
Elektromobilność – inteligentne systemy transportowe w praktyce
Przerwa kawowa
PANEL II – Prawo i praktyka
Prawne i inwestycyjne aspekty ustawy o elektromobilności
Prawne oraz techniczne aspekty przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznych do sieci energetycznej
Rola biogazu w lokalnym systemie energetycznym
Przetwarzanie danych osobowych w świetle przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych – RODO
Optymalizacja kosztów zużycia energii elektrycznej
Podsumowanie

14:30 Zakończenie

Odbiorcy

  • Osoby odpowiedzialne za inwestycje i zamówienia
  • Przedstawiciele spółek i instytucji gminnych
  • Wójtowie, burmistrzowie, starostowie, prezydenci miast

Organizator

Współorganizatorzy

Patronat

Partnerzy

Partnerzy

Zostań Partnerem Wydarzeń

Partnerom naszych wydarzeń oferujemy interesujące metody obecności na organizowanych przez nas imprezach.