Wiele osób uważa, że pompy ciepła dedykowane są głownie nowym inwestycjom i nie sprawdzą się w przypadku modernizacji starszych instalacji, jak również, że modernizacja może wiązać się z poniesieniem gigantycznych nakładów pracy i pieniędzy. Nic bardziej mylnego!

 

 
Przykładem modernizacji kotłowni jest inwestycja wykonana w maju tego roku przez jednego z partnerów Przedsiębiorstwa „Hydro-Tech” Konin, firmy Anro Robert Ryczkowski z Ząbków.
W domu jednorodzinnym o powierzchni 220 m2 wymieniono istniejący kocioł gazowy na nowoczesną pompę ciepła solanka/woda w ustawieniu wewnętrznym serii alterra SWC 122H3 o mocy 12 kW. Dodatkowo zamontowano zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 400 l, jak również bufor o pojemności 500 l.

Ciepło odbierane jest z gruntu za po-mocą czynnika krążącego w zakopanych w ziemi rurach z tworzywa sztucznego. Układ ten nazywany jest dolnym źródłem ciepła. Niezamarzający płyn krąży w rurach, oddając zgromadzone ciepło pompach ciepła. Kolektor pionowy dolnego źródła układany jest w odwiertach pionowych o głębokości 90 m. W przypadku inwestycji wykonano 3 takie odwierty. To rozwiązanie niesie ze sobą szereg zalet niedostępnych dla innych systemów grzewczych. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim niskie koszty eksploatacji oraz niewielki wpływ na środowisko naturalne.
 
Ale to nie wszystko. Systemy tego typu, w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, mogą być przydatne nie tylko, kiedy na zewnątrz panuje mroz. W ofercie pomp ciepła alterra marki alpha innotec znaleźć można urządzenia wyposażone w moduł chłodzenia, stąd sprawdzą się również podczas letnich upałów i pozwolą uniknąć instalowania dodatkowej klimatyzacji.
Grzegorz Kreft Przedsiębiorstwo „Hydro-Tech” Konin
Źródło: GLOBEnergia 3/2015