16 lutego 2017 roku, energia pochodząca z turbin wiatrowych pokrywała ok. 8% zapotrzebowania na energię. Kilka dni później, za sprawą korzystnych warunków wietrznych sytuacja była zdecydowanie lepsza.
W poniedziałek, 20 lutego, elektrownie wiatrowe wyprodukowały już 15,8% energii zużywanej w Europie. Na podobnym poziomie, 15,6% kształtowała się produkcja energii z wiatru we wtorek.
Rekordowa była środa! Turbiny wyprodukowały jeszcze więcej energii. Pozwoliło to na pokrycie aż 18,8% zapotrzebowania na energię dla Europy.
Oto lista krajów z największym udziałem energii wyprodukowanej przez turbiny wiatrowe w środę (stopień pokrycia zapotrzebowania na energię w kraju i produkcja energii w GWh):
Źródło: WindEurope
W środę padło również kilka rekordów. Nigdy wcześniej turbiny wiatrowe w Danii, Belgii i w Niemczech nie wyprodukowały w ciągu jednego dnia tak dużo energii! W Danii było to aż 98 GWh, w Belgii prawie 45 GWh, a w Niemczech aż 817 GWh!
Energia wyprodukowana w środę w Danii przekroczyła zapotrzebowanie na energię elektryczną tego kraju! Lądowe turbiny wiatrowe w Danii wyprodukowały ponad 70 GWh energii, a elektrownie na morzu ponad 27 GWh. Łącznie, taka ilość energii wystarczyłaby do zasilenia 10 milionów gospodarstw domowych w UE.
Jeśli chodzi o pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną przez energię z turbin wiatrowych, drugim w Europie krajem w środę były Niemcy (52%), a trzecim Irlandia (42%).
Kolejny rekord należy do turbin zlokalizowanych na morzu. Tylko w środę, farmy wiatrowe off shore wyprodukowały aż 218 GWh. W czwartek produkcja energii z wiatru w Europie nieco spadła (16,7%).
W rekordową środę Polska była na piątym miejscu w Europie pod względem ilości energii wyprodukowanej przez elektrownie wiatrowe. Polskie turbiny wyprodukowały wtedy 100 GWh energii elektrycznej, czyli 20% polskiego zapotrzebowania na energię. W czwartek byliśmy na piątym miejscu z 93 GWh energii. Na szóstym miejscu w Europie byliśmy również we wtorek, a to właśnie wtedy turbiny wiatrowe wyprodukowały aż 114 GWh energii elektrycznej – 23% polskiego zapotrzebowania na energię.
Opracowano na podstawie: WindEurope