Ten intensywny spadek spowodowany jest w dużej mierze nadmierną podażą paneli z Chin, gdzie spowolnienie realizacji instalacji w drugiej połowie roku skłoniło producentów modułów słonecznych do eksportu do pobliskich Indii. Analitycy wskazują, że może spowodować to przesyt dostaw w nadchodzących miesiącach, co poskutkuje silną presją cenową na producentów modułów w całym łańcuchu dostaw.

Jasmeet Khurana z Bride to India mówi, że radykalnie spadające ceny modułów PV będą miały bardzo szkodliwy wpływ na krajową produkcję w Indiach.

„Obecna nadwyżka może doprowadzić do poważnej presji cenowej, a w rezultacie do bankructwa i konsolidacji indyjskich firm.”

Bridge to India uważa, że dostawcy chińscy są wystarczająco stabilni finansowo, aby przetrwać ten spadek, są jednak uzasadnione obawy, że wielu mniejszych graczy w branży nie będzie w stanie z nimi konkurować. Wysokowydajne technologie mają w branży coraz większe znaczenie. Firmy, które mają szanse na akceptację przez banki i uzyskanie środków na inwestycje, unowocześniają produkcję właśnie w kierunku tych technologii.

Khurana mówi, że dla indyjskich deweloperów obecna sytuacja to „bonanza” – źródło ogromnych korzyści. Podczas gdy oszczędzają oni pieniądze na zakupie modułów w rekordowo niskich cenach, indyjscy producenci stawiają czoła wzrostowi konkurencji i koziołkującym cenom, co może podważyć rządowy cel rozwoju 2,5GW mocy w fotowoltaice w ciągu roku.

Krótkoterminowo lokalni deweloperzy będą głównymi beneficjentami trwającej sytuacji, długofalowo jednak Indie mogą dużo stracić, jeśli będą postrzegane przez międzynarodowych inwestorów jako „wysypisko” dla chińskich modułów.

Analitycy przewidują, że spadek cen może utrzymywać się nawet 12 miesięcy, ponieważ Chiny raczej nie będą w stanie sami poradzić sobie z nadpodażą modułów.

Na początku miesiąca o spadku cen w Indiach informowała firma konsultingowa Mercom Capital Croup – wtedy ceny spadły do 0,35 €/Wp (0,39 $/Wp).

Źródło: PV Magazine

Opracowanie: redakcja GLOBEnergia