Firma konsultingowa Mercom Capital Group zapowiedziała, że spadek cen modułów jest jak „linia ratunkowa” dla indyjskich deweloperów. Przewiduje się, że ceny mogą spaść jeszcze bardziej ze względu na dużą nadpodaż modułów w Chinach.

Firma zauważa, że zmiana cen w przeciwnym kierunku byłaby dla deweloperów niebezpieczna zwłaszcza, biorąc pod uwagę fakt, że w Indiach koszt modułów to prawie 60% kosztów całego projektu. Niemniej jednak zaznacza, że deweloperzy powinni wykorzystać panującą obecnie sytuację.

Raport powstał tuż po tym, kiedy okazało się, że udział chińskich modułów fotowoltaicznych na rynku indyjskim osiągnął 75%, a import w ciągu roku wzrósł trzykrotnie. Jednocześnie indyjskim producentom trudno będzie konkurować ze spadającymi cenami chińskich modułów.

Mercom przewiduje, że w 2016 roku powstanie ok. 4,8 GWp instalacji fotowoltaicznych w Indiach. Stan na sierpień 2016 r. to 8,1 GWp mocy skumulowanej z przyrostem od początku roku wynoszącym 2,8 GWp. Imponujące są Indyjskie plany na najbliższe lata. W fazie realizacji są projekty o łącznej mocy 14 GWp do tego 7 GWp zaplanowanych jest w najbliższych aukcjach.

Czy w Polsce możemy spodziewać się spadku cen fotowoltaicznych?

Niestety raczej nie, z dwóch powodów:
1. Porozumienie antydumpingowe – Unia Europejska i Chiny doszły do porozumienia w sprawie minimalnych cen paneli chińskich paneli fotowoltaicznych – produkowanych na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Za omijanie ceł antydumpingowych, chińskim firmom grozi usunięcie z porozumienia handlowego pomiędzy Unią Europejską a CRL. W zeszłym roku informowaliśmy, że minimalna cena importowa została podwyższona do 0,56 €/Wp. Oznacza to aż 0,21€/Wp różnicy pomiędzy cenami obowiązującymi w Europie, a obecnie w Indiach. Należy zaznaczyć jednak, że nie wszyscy producenci do porozumienia przystąpili, a nawet jeśli przystąpili, mogli też z niego wystąpić lub zmienić kraj produkcji. Panele produkowane przez chińskie firmy, ale w innych krajach, np. krajach ościennych, nie podlegają pod warunki porozumienia.
2. Europejski klient wymaga modułów wyższej jakości, a co za tym idzie niestety droższych. Ceny modułów z pewnością spadną także w Europie, jednak do końca roku zapewne utrzymają się one powyżej 0,4 €/Wp. Jakość modułów instalowanych w Indiach pozostawia wiele do życzenia i zdecydowanie odbiega od jakości modułów, której oczekiwaliby europejscy inwestorzy.

Źródło: PV-Tech

Opracowanie: GLOBEnergia