W tym tygodniu przedsiębiorstwo ScottishPower Renewables otrzymało wyczekiwane pozwolenie na budowę farmy wiatrowej East Anglia THREE na morzu, o mocy 1.2 GW.  Nowa elektrownia wiatrowa dołączy do znajdującej się już tam (będącej obecnie na etapie budowy) farmy wiatrowej o nazwie East Anglia ONE, mającej moc 714 MW.

Rekordowy rozmiar turbin wiatrowych

Zamontowane na farmie turbiny wiatrowe nowej generacji będą mierzyły do 247 m wysokości – to 2,5 raza tyle, co wysokość wieży legendarnego Big Bena. Elektrownia wiatrowa zostanie zbudowana na południowej części Morza Północnego, 69 kilometrów od wybrzeża Norfolk we wschodniej Anglii.  East Anglia THREE zostanie wybudowana w niewielkiej odległości na północ od farmy wiatrowej East Anglia ONE, również budowanej przez ScottishPower Renewables. Poprzednia farma wiatrowa jest określana „prawdopodobnie najlepszą farmą wiatrową na świecie” – dostarczać będzie czystą energię za cenę jedynie 119 funtów/ MWh (szacunki z lutego 2016 roku). Jest to koszt o 15% niższy, niż szacowana cena energii produkowanej przez każdą z farm wiatrowych obecnie będących na chwilę obecną gotowych bądź w budowie na terenie Wielkiej Brytanii. Co prawda od czasu, gdy prognozowano wysokość ceny energii produkowanej przez East Anglia ONE koszt produkcji energii wiatrowej zmalał, jednak ta farma wciąż prezentuje wysoką wartość. Nie jest zaskoczeniem deklaracja ScottishPower Renewables, jakoby THREE miała być tak samo konkurencyjna, albo nawet znacznie bardziej (przyjmując optymistyczny wariant). Szacuje się, że East Anglia THREE będzie dostarczać ilość energii wystarczającą, by zasilić 890 000 gospodarstw domowych.

Źródło: www.cleantechnica.com

Źródło: www.cleantechnica.com

Wielka Brytania liderem pod względem farm wiatrowych na morzu

„Mając wsparcie wysoce efektywnego łańcucha dostaw, East Anglia THREE będzie dalej umacniać wiodącą pozycję Wielkiej Brytanii w energetyce wiatrowej opartej na elektrowniach znajdujących się poza lądem. Żaden inny sektor przemysłu nie posiada tak dużych możliwości wspierania rządowych strategii promowania zróżnicowania ekonomicznego oraz zwiększenia udziału OZE w ogólnej produkcji energii” – podkreśla Keith Anderson, CEO ScottishPower Renewables.

Powiększenie istniejącej farmy wiatrowej

East Anglia ONE, będąca obecnie wciąż na etapie budowy, składa się ze 102 turbin wiatrowych od Siemensa, każda o mocy 7 MW, co daje ogólną moc zainstalowaną 714 MW. Zostanie ukończona w 2020 roku. Przewiduje się, że wtedy też będzie w pełni funkcjonować. East Anglia THREE będzie złożona z około 172 turbin, w zakresie mocy 7 MW – 12 MW, łącznie dających moc zainstalowaną 1.2 GW.

Realizacja strategii ekonomicznych przy pomocy energetyki wiatrowej

Wiadomość o otrzymaniu pozwolenia spotkała się z radością ze strony niemal całej brytyjskiej branży odnawialnych źródeł energii. „Dzisiejsze wydarzenie jest dowodem pewności i zaufania wobec całego sektora pozalądowej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii” – oznajmiła Emma Pinchbeck, dyrektor wykonawczy RenewableUK.”Jest to wielki projekt z zakresu odnawialnych źródeł energii, będący wspaniałym przykładem w jaki sposób energia wiatrowa ma szansę umocnić rządowe strategie dotyczące OZE i energetyki. Przedsięwzięcie wykreuje tysiące miejsc pracy dla wykwalifikowanych osób, przez cały czas swojego trwania – czyli przez 30 lat funkcjonowania elektrowni wiatrowej” – dodała.

lokalizacja planowanej farmy wiatrowej
Źródło: www.cleantechnica.com

 

Źródło: cleantechnica.com

 

Redakcja GLOBEnergia