1-fazowy czy 3-fazowy? Dobieramy falownik do instalacji PV mocy 3 kWp

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Falowniki o najmniejszych mocach - do 3 kW, to w zdecydowanej większości falowniki jednofazowe. W przypadku falowników o mocy 3-5 kW, w ofercie producentów pojawiają się falowniki zarówno jednofazowe jak i trójfazowe. Wymogi operatorów sieci dystrybucyjnych w Polsce stanowią, że górną granicą stosowania falowników jednofazowych jest moc 3,68 kW. W związku z tym, powyżej tej mocy nie ma wyboru - instalatorzy muszą do instalacji zastosować falownik trójfazowy. A co z instalacjami o mocach od 3 do 3,68 kW? Który falownik lepiej zastosować w takim przypadku?

To jest pytanie, które pada dosyć często. Moim zdaniem, korzystniej jest zastosować falownik jednofazowy, z tego względu, że falownik trójfazowy o mocy 3 kW może nie do końca w każdych warunkach radzić sobie z podjęciem pracy. Trzeba pamiętać, że falownik trójfazowy będzie potrzebował znacznie wyższego napięcia startowego oraz większej liczby podłączonych modułów, aby rozpocząć produkcję energii. I mimo tego, że w przypadku falowników jednofazowych może się okazać, że część energii umknie w związku z bilansowaniem międzyfazowym, to i tak prawdopodobnie okaże się, że w ostatecznym rozrachunku wybór falownika jednofazowego będzie dla inwestora korzystniejszy. - komentuje Tomasz Pudlik, menedżer działu rozwoju i wsparcia technicznego w Solgen.

A co z ceną?

To co często najbardziej interesuje inwestora to cena. W przypadku porównania ceny falowników jedno- i trójfazowych tej samej mocy, okazuje się, że te jednofazowe są tańsze. Z ekonomicznego punktu widzenia, nie ma sensu wybierać falownika trójfazowego, do instalacji o mocy niższej niż 3,68 kW.

Kiedy wybór powinien paść na falowniki trójfazowe?

W przypadku instalacji o mocy powyżej 3 kW kierowałbym się ku falownikom trójfazowym, tym bardziej, że zgodnie z prawem moc większa niż 3,68 kW nie może być podpięta do jednej fazy. - komentuje Tomasz Pudlik, menedżer działu rozwoju i wsparcia technicznego w Solgen.

Warto jednak wiedzieć, że jeżeli przy danej instalacji istnieje szansa na pojawienie się problemów z siecią, to warto zdecydować się na urządzenie trójfazowe, nawet w przypadku tak małych mocy. Co więcej, biorąc pod uwagę brak bilansowania międzyfazowego, jeżeli klient posiada w domu instalację trójfazową oraz urządzenia trójfazowe, korzystniejsze może być zastosowanie falownika trójfazowego. Impulsem do wyboru falownika trójfazowego może być również plan przyszłej rozbudowy instalacji. Dodatkowo, często falowniki jednofazowe objęte są krótszym okresem gwarancyjnym niż trójfazowe. Przy doborze falownika trzeba brać również pod uwagę dopasowania napięciowe modułów. Moc prawidłowo dobranego falownika mieści się w zakresie 0,8-1,2 sumarycznej mocy po stronie modułów fotowoltaicznych.


Materiał na podstawie webinarium Redakcji GLOBEnergia organizowanego w ramach II Kongresu Fotowoltaicznego PV-CON 2021

Zobacz również