1 października rusza druga część programu Agroenergia

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom
Pompy ciepła w rolnictwie

W lipcu 2021 roku ruszył program Agroenergia, w którym zapowiedziano dwie części (szczegóły opisywaliśmy TU). Wówczas beneficjenci tj. wfośigw mogli ubiegać się o wsparcie finansowania programów dotacji do fotowoltaiki, pompy ciepła i magazynu energii (rolnik jest ostatecznie beneficjentem końcowym). W pierwszej części rolnicy mogą w dalszym ciągu składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w biogazownię rolniczą z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego oraz elektrownię wodną nie większą niż 500 kW. Budżet nowego programu Agroenergia, do którego nabór trwa od 8 lipca br., to 200 mln zł.

Celem programu jest kompleksowe wsparcie związane z ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko prowadzonych działalności rolniczych, poprzez dofinansowanie inwestycji służących budowaniu samodzielności energetycznej na obszarach wiejskich. Do tego mają posłużyć inwestycje w OZE.

Przewidziano dwie formy dofinansowania. Na stronie NFOŚiGW czytamy, że na dotacje dla rolników indywidualnych zarezerwowano 80 mln zł, ale jedna dotacja wyniesie maksymalnie 800 tys. zł. Z kolei na pożyczki czeka do rozdysponowania 120 mln zł. Kwoty pożyczki będą się wahać między 100 tys. zł a 2 mln zł. Dotacje wynoszą do 40 proc., a pożyczki – do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

W październiku rusza druga część programu

1 października rusza druga część programu. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powiedział, że Agroenergia to program adresowany do małych i średnich przedsiębiorstw rolniczych.

- Zależy nam, by wesprzeć wysiłki rolników w ekologizacji produkcji oraz starania związane z oszczędzaniem. Chcemy nadać nowe brzmienie słowa “gospodarność”. W tym obiegu mogą pomóc także biogazownie - powiedział Kurtyka.

Dziś zainaugurowano drugą część Agroenergia, która będzie skupiona na nowych technologiach energetycznych. Nabór rusza 1 października. Kurtyka powiedział, że druga część będzie podobna w formule do programu Mój Prąd, będzie jednak skierowany tylko do gospodarstw rolnych.

Istnieje możliwości uzupełnia środków dotacyjnych o środki pożyczkowe, ale to zależy w kompetencjach WFOŚIGW-ów. Wiceminister Szymon Giżyński, wiceminister minister rolnictwa i rozwoju wsi powiedział, że rząd zachęca rolników do inwestycji i współdziałania w szczególności w ramach spółdzielni energetycznych.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artur Michalski, powiedział, że Polska wieś posiada wysokie walory środowiskowe i ekologiczne. NFOŚiGW chce zasilać wieś w zieloną energię oraz w zielone ciepło.

- Temu służy program Agroenergia w ulepszonej wersji. Rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki. Będzie można je uzupełniać małymi źródłami wiatrowymi oraz instalacją pompy ciepła, na co można pozyskać dodatkowe 10 tys. złotych przy realizacji hybrydowej instalacji. Dodatkiem będą także magazyny energii, które spowodują, że energia produkowana przez rolników będzie bardziej “do strawienia” przez system energetyczny - powiedział Michalski.

Przewodniczący Konwentu Prezesów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Marek Ryszka wyjaśnił, że w celu złożenia wniosku należy się zalogować w Portalu Beneficjenta oraz wypełnić wniosek. Sama aplikacja służąca do uzupełnienia danych  jest prostym narzędziem internetowym przetestowanym i sprawdzonym w programie Czyste Powietrze. Druga część programu Agroenergia zakłada dokładnie dofinansowanie w kwocie 15 tys. zł dla instalacji OZE o mocy 10-30 kW, 25 tys. dla instalacji o mocy 30-50 kW. Dofinansowanie można zwiększyć o 10 tys., gdy będzie instalowany magazyn energii w ramach instalacji hybrydowej.

Zobacz również