Nowy rok jest zawsze obity w podsumowania i analizy roku poprzedniego.

Media zachodnie informują o podsumowaniach mocy zainstalowanych w poszczególnych sektorach OZE, o trendach oraz o czołowych producentach i uczestnikach branży. Przed Państwem opracowane przez pv-tech.org podsumowanie dotyczące czołowych producentów modułów fotowoltaicznych. Pierwsza piątka tego zestawienia w zasadzie niezmienna i tworzą ją członkowie "Silicon Moduł Super League" (SMSL).

Ranking czołowych producentów modułów PV w 2015 roku opiera się na rzeczywistych wartościach przesyłek modułów przez pierwsze dziewięć miesięcy ubiegłego. Przeanalizowano ponad 45 wiodących producentów na świecie.

Jak już informowaliśmy pod koniec ubiegłego, w czołowej piątce producentów miały miejsce silne rotacje. W ciągu roku kilkakrotnie zmieniano plany dotyczące ilości dostaw. Z pewnością rok 2015 był rokiem trudnym dla Yingli Green

Równo rok temu też podsumowaliśmy rok 2014. Porównajmy zatem jak się zmieniła sytuacja  na rynku.

 

 

Czołowa 10 producentów modułów 2014
(SPV Market Research)

Czołowa 10 producentów modułów 2015 (pv-tech.org)

1.     

Trina Solar

Trina Solar

2.     

Hanwha/SolarOne/Q-Cell

Canadian Solar

3.     

Yingli Green

Jinko Solar

4.     

Neo Solar

JA Solar

5.     

Jinko Solar

Hanwha Q Cells

6.     

First Solar

First Solar

7.     

Motech

Yingli Green

8.     

Hareon

SFCE

9.     

CSI

ReneSola

10. 

Gintech

SunPower

 

Jak widać z zestawienia, nie zmieniła się jedynie pozycja firmy Trina Solar – nieprzerwanie czołowy producent i dostawca modułów. Za uwagę zasługuje Firma Jinko Solar – awans z 5 miejsca z 2014 na 3 miejsca w 2015.

O roszadach pisaliśmy na naszym portalu już niejednokrotnie. Zmiany są bardzo wyraźne z roku na rok, a nawet w ciągu roku. 2015 roku był pod tym względem bardzo dynamiczny – czytaj więcej – TUTAJ

Rok 2016 będzie prawdopodobnie jeszcze bardziej dynamiczny i obfity w zmiany – przede wszystkim ze względu na brakujące komponenty do produkcji modułów, ale o tym wkrótce.

Źródło: GLOBEnergia.pl, GLOBEnergia 2/2015, pv-tech org