W lutym 2018 roku zakończył się projekt termomodernizacyjny w wielkopolskim mieście Śmigiel. Projekt dotyczył modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej w tym termomodernizacji Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Po ponad roku od zakończonego projektu razem z firmą Dimplex pokazujemy efekty prac – eksploatacyjne i ekonomiczne.

Budynek termomodernizowanej szkoły (Fot. Dimplex)

Celem projektu była kompleksowa termomodernizacja budynku, m.in. modernizacja kotłowni z zastosowaniem pomp ciepła powietrze/woda wraz z kotłownią gazową, wymiana grzejników i modernizacja wentylacji mechanicznej za co odpowiedzialna była grupa Dimplex.

Zmiany na lepsze

W starym systemie grzewczym główną rolę odgrywała lokalna kotłownia na paliwo stałe (miał i węgiel), umiejscowiona w pobliżu budynku szkoły. W pomieszczeniach były zamontowane żeberkowe grzejniki żeliwne oraz wentylacja grawitacyjna. Roczne koszty eksploatacyjne – biorąc również pod uwagę odległość kotłowni od budynku i jej wiek oraz starą instalację sieci preizolowanej – sięgały 500 tys. zł rocznie.

Wygoda i niższe rachunki

Firma Dimplex zaproponowała dla tego budynku nowe rozwiązanie. System grzewczy oparty na 10 pompach ciepła typu powietrze woda LA 60-TU o łącznej mocy 600 kW wspomagane jako dodatkowe źródło ciepła kotłownią gazową, w której skład wchodzą 3 kotły o łącznej mocy 300 kW.

Kaskada pomp ciepła powietrze -woda LA 60-TU (Fot. Dimplex)

Na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej działa jedna z pomp. Ciepło z pomp ciepła przekazywane jest do wodnej instalacji grzewczej w postaci grzejników oraz do nagrzewnic wodnych w centralach wentylacyjnych.
Po wykonaniu termomodernizacji koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w ciągu roku zostały obliczone na ok. 90 000 zł.

Maszynownia  (Fot. Dimplex)

Zastosowane rozwiązania wpłynęły również na mieszkańców miasta, o czym mówi burmistrz Śmigla.
– W wyniku realizacji przedsięwzięcia uzyskaliśmy wiele korzyści, między innymi: zmniejszyła się roczna emisja gazów cieplarnianych, zmniejszyło się roczne zużycie energii pierwotnej w budynkach publicznych, zaoszczędziliśmy zarówno na energii elektrycznej, jak i cieplnej oraz zmniejszone jest zużycie energii końcowej. Polepszyły się również warunki pracy i przebywania w obiektach pracowników oraz uczniów – komentuje burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak.

Stosowanie takich innowacyjnych rozwiązań w budynkach użyteczności publicznej zapewnia lepszą jakość i stan środowiska naturalnego, w tym powietrza, co szczególnie docenili mieszkańcy Śmigla.

Dimplex

Po prostu wyższa wydajność