100 mln PLN zaległości tygodniowo z Czystego Powietrza – potwierdza Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Potwierdziły się informacje, do których redakcja dotarła już pod koniec 2023 roku - NFOŚiGW nie realizuje przelewów do WFOŚiGW na wypłaty dofinansowania w ramach Czystego Powietrza - sytuacja ma miejsce od początku grudnia 2023 roku. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało oficjalny komunikat i informuje aktualnym poziomie zaległości.
Podziel się
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma spore zaległości niewypłaconych dotacji z programu Czyste Powietrze. To już kilkanaście tysięcy rodzin czekających na pieniądze, które obiecało im Państwo Polskie, zaległości przyrastają w tempie ok 100 mln złotych tygodniowo biorąc pod uwagę średnią tygodniową liczbę wniosków. Z komunikatu Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że powodem może być po prostu brak zabezpieczenia finansowego, a w konsekwencji wstrzymanie wypłat środków przez NFOŚiGW.
W pierwszym tygodniu stycznia 2024 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska informacje o zaległościach wypłat dotacji z programu Czyste Powietrze. W drugiej połowie poprzedniego roku przyjmowano do realizacji wnioski, nie mając na nie pokrycia finansowego - czytamy w komunikacie MKiŚ.
O problemach w realizacji przelewów przez NFOŚiGW pisaliśmy już pod koniec 2023 roku. W połowie grudnia 2023 r. zatrzymane zostały wypłaty, z powodu wyczerpania pieniędzy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i funduszach wojewódzkich.
-(...) Każdego tygodnia NFOŚ nie wypłaca około 100 milionów złotych – podkreśla Urszula Zielińska, wiceministra klimatu i środowiska.
W następnych dniach MKiS ma przekazać informacje o stanie prac nad udrożnieniem programu Czyste Powietrze.
Od kiedy nie są wypłacane dotacje z Czystego Powietrza?
Od grudnia 2023 roku wojewódzkie oddziały WFOŚiGW nie otrzymały planowanych środków finansowych od centrali NFOŚiGW, co wprowadza opóźnienia w realizacji przelewów do beneficjentów programu Czyste Powietrze. Z informacji do jakich dotarła redakcja wynika, że od początku grudnia do dziś z NFOŚiGW wyszły przelewy na ok 20% potrzeb, które dotarły do WFOŚiGW 29 grudnia. Do dzisiaj nic się w tej sprawie nie zmieniło.
Które wojewódzkie fundusze pierwsze przestały wypłacać dotacje?
Z komunikatu Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że problem dotknął w pierwszej kolejności WFOŚiGW w Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie i Wrocławiu. Dzisiaj już we wszystkich WFOŚiGW występują ograniczenia wypłat dotacji
Jak podało w komunikacie do mediów Ministerstwo Klimatu i Środowiska, na rozpatrzenie czeka obecnie 23 000 wniosków. Średnia wartość dotacji wypłacanej na jedną umowę o dofinansowanie dla obecnie prowadzonego naboru (od 3 stycznia 2023 r.) wynosi 41 tys. zł.