100 proc. energii OZE – po raz pierwszy w systemie energetycznym Grecji

Grecki operator systemu przesyłowego energii IPTO poinformował, że greckie instalacje OZE po raz pierwszy w historii w pełni pokryły zapotrzebowanie na energię elektryczną w kraju. Sytuacja ta trwała przez kilka godzin i była pierwszym tego rodzaju zdarzeniem w historii greckiego system energetycznego.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom

IPTO poinformował w niedzielę na Facebooku, że OZE pokryły 100 proc. energii przez co najmniej pięć godzin w ostatni piątek, osiągając rekordowy poziom mocy 3106 MW o godzinie 8 rano.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2022 roku udział instalacji OZE w Grecji, takich jak farmy słoneczne i wiatrowe, ale też generatorów wodnych, wyniósł 46 proc. krajowego miksu energetycznego - informuje agencja Reuters powołując się na analizy think-tanku The Green Tank. Obecnie moc zainstalowana w OZE w Grecji wynosi około 10 GW. Kraj te wyznaczył sobie cel 25 GW.

Mniejsza zależność od surowców z Rosji

OZE to nie jedyne inwestycje realizowane w tym kraju. Grecja ostatnio znacznie zmniejszyła swoją zależność od rosyjskiego gazu po wojnie na Ukrainie, zwiększając import skroplonego gazu ziemnego (LNG). Jednocześnie zwiększyła również wydobycie węgla, odsuwając w czasie swój plan dekarbonizacji.

LNG jako rozwiązanie średnioterminowe

Inwestycje gazowe są dla Grecji rozwiązaniem tymczasowym. Gazociąg transadriatycki został ukończony w 2020 roku, a interkonektor Grecja-Bułgaria ma zostać uruchomiony w tym roku. Projekt pływającego terminala LNG FSRU Alexandroupolis zostanie ukończony do 2023 roku. Kraj skupia się na LNG jako rozwiązaniu średnioterminowym oraz na OZE jako rozwiązaniu długoterminowym.

Węgiel pozostanie w Grecji na dłużej

Pierwotne plany Grecji  były ambitne i zakładały wycofanie wszystkich elektrowni na węgiel brunatny do 2023 roku. Jednak w odpowiedzi na rosnące koszty energii elektrycznej i wyzwania geopolityczne (wojna na Ukrainie) kraj dokonuje ponownej oceny nowej ścieżki rozwoju. Wycofanie elektrowni na węgiel brunatny zostało przesunięte w perspektywie do 2028 roku.

Grecja chce pozyskać około 30 mld euro z funduszy europejskich i inwestycji prywatnych, aby unowocześnić system przesyłowy i ponad dwukrotnie zwiększyć swoje możliwości w zakresie bezemisyjnej generacji, aby do 2030 roku stanowiła ona co najmniej 70 proc. miksu energetycznego.

W miarę rozwoju tych projektów Grecja pozycjonuje się jako eksporter netto energii w regionie. Oczekiwane przepisy dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, projekty wodorowe oraz współpraca z Egiptem, Izraelem i Cyprem prawdopodobnie jeszcze bardziej wzmocnią strategiczną pozycję Grecji w regionie.

Źródło: Reuters, Facebook, trade.gov

Zobacz również