Jak podał w piątek The Independent Kostaryka, państwo w Ameryce Środkowej może być zasilane w 100% z OZE.

 
Taka sytuacja miała miejsce 75 dni z rzędu, za przyczyną obfitych opadów deszczu w pierwszych trzech miesiącach roku. Pozwoliły one zasilić cztery elektrowni wodne.  
Obecnie 94% potrzeb energetycznych Kostaryki jest pokrytych przez odnawialne źródła energii. W 2021 roku, władze Kostaryki planują całkowite uniezależnienie się od węgla. W 2014 roku państwo to uniezależniło się od paliw kopalnych w produkcji energii elektrycznej. 
 
Jednym z powodów, dla których Kostaryka może sobie pozwolić na wysokie wskaźniki wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest zapewne dobrze rozwinięta do tego celu infrastruktura.
W 2014 podczas Światowego Forum Ekonomicznego, Kostaryka znalazła się na drugim miejscu, zaraz po Urugwaju pod względem rozwoju infrastruktury elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej. 
 
Około 80% energii odnawialnej w kraju jest produkowana przez elektrownie wodne. Aby zabezpieczyć się przed ewentualną suszą, 958 mln dolarów zostało zatwierdzone za projekt geotermalny w połowie 2014 roku.
 
Źródło: sunwindenergy.com