Jak podaje PGE, podpisano blisko 100 umów o dzierżawę, zarówno z prywatnymi właścicielami, jak i jednostkami samorządu terytorialnego. Oprócz tego, PGE Energia Odnawialna, która jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce, nawiązała również współpracę z wieloma instytucjami i przedsiębiorcami. Wśród nich znalazły się także duże państwowe firmy, takie jak Grupa Azoty, PKP i KGHM Polska Miedź. Pod inwestycje fotowoltaiczne trafiły ponadto tereny należące do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, np. ok 100 ha nieużytków położonych przy Elektrowni Bełchatów.

Jak mówi mówi Grzegorz Mośka, dyrektor Departamentu Inwestycji OZE PGE Energia Odnawialna, PGE wciąż poszukuje płaskich, niezacienionych działek minimum dwuhektarowych, o jak największej powierzchni. Grupie zależy na gruntach atrakcyjnych pod względem rolnictwa, czyli gruntach czwartej, piątej i szóstej klasy. Ważny jest bezpośredni dostęp do drogi i stacja lub linia elektroenergetyczna znajdująca się w jej najbliższym otoczeniu

PGE w stronę OZE

PGE zamierza do 2030 roku zbudować instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,5 GW i umocnić pozycję lidera na rynku OZE w Polsce.

PGE wciąż planuje nowe inwestycje. Wśród nich są z jednej strony małe, jednomegawatowe projekty takie jak: PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2, które wygrały ostatnią, grudniową aukcję, a z drugiej strony duże projekty o mocy nawet ponad 100 MW.

W tym momencie PGE posiada jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar, na której prowadzone są pilotaże związane z magazynowaniem energii oraz wprowadzeniem nowego systemu informatycznego, który przez monitoring instalacji pozwoli na szybkie wykrycie ewentualnych usterek.

Źródło: PGE

Redakcja GLOBEnergia