Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił, że podpisano umowy o przyznaniu dotacji o łącznej wysokości 107 mln złotych do pięciu projektów geotermalnych. Wpisuje się to w obecnie panującą tendencję wspierania tego segmentu OZE. Program wydaje się obiecujący, zwłaszcza, że w naszym kraju nie brakuje miejsc o korzystnych warunkach dla rozwoju energetyki geotermalnej. 26 września odbędzie się konferencja prasowa, podczas której będzie można poznać szczegóły planów dotyczących polskiej geotermii.

Polski miks energetyczny się zmienia – tym razem czas na geotermię

Od czasu podpisania nowelizacji ustawy o OZE wiele osób wyraża niepokój o dalszy los energetyki odnawialnej w naszym kraju, ponieważ nowe regulacje znacząco zmniejszyły wsparcie w postaci uprawnień majątkowych dla podmiotów inwestujących w zieloną energię. Co prawda zmiany w prawie mogą być korzystne dla małych elektrowni wodnych, jednak dla energetyki wiatrowej okazują się co najmniej kłopotliwe. Nadzieją jest system aukcyjny. Obecnie nie tylko fotowoltaika jest gałęzią OZE, która w naszym kraju ma dobre perspektywy – znaczące inwestycje zostaną dokonane również w dziedzinie geotermii. Na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można przeczytać, że podpisano umowy na przyznanie dofinansowań w łącznej wysokości 107 mln złotych na realizację pięciu projektów z zakresu energetyki geotermalnej. Geotermia może być atrakcyjną alternatywą dla elektrociepłowni węglowych – zwłaszcza w obliczu unijnej regulacji 550 g (nazwa pochodzi od limitu emisji dwutlenku węgla), która ma wyeliminować najbardziej zanieczyszczające obiekty.

Minister Środowiska popiera rozwój geotermii

Więcej na temat planów na najbliższą przyszłość związanych z projektami geotermalnymi będzie można dowiedzieć się podczas konferencji prasowej Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która odbędzie się 26 września br. (wtorek) o godz. 10:00 w budynku NFOŚiGW w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się ze specjalnym udziałem Ministra Środowiska – prof. Jana Szyszko, Sekretarza Stanu, Głównego Geologa Kraju – prof. Mariusza-Oriona Jędryska oraz parlamentarzystów i beneficjentów programu NFOŚiGW.

Źródło: NFOŚiGW

Redakcja GLOBEnergia