12 GW przyłączonej fotowoltaiki tylko w I półroczu! Znakomity wynik w USA

W pierwszej połowie roku w USA największy wzrost mocy wytwórczych przypisać można energii słonecznej, której przybyło aż 12 GW. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • W pierwszej połowie 2024 roku w USA fotowoltaika odnotowała rekordowy przyrost mocy, osiągając 12 GW nowych instalacji, co stanowi 59% wszystkich nowych przyrostów energii w tym okresie. 
  • Prognozy wskazują, że do końca roku przybyć może 37 GW nowej mocy fotowoltaicznej, co podwaja wyniki z 2023 roku. 
  • Największym projektem w tym czasie był Gemini solar-plus-storage w Nevadzie, który, obok największej instalacji fotowoltaicznej, zawiera również największy system magazynowania energii w akumulatorach w USA.

Z najnowszego raportu amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) zatytułowanego „Wstępny miesięczny spis generatorów elektrycznych” wynika, że 59% wszystkich nowych przyrostów mocy pochodziło z paneli fotowoltaicznych. Wszystkie technologie wytwórcze na dużą skalę w pierwszym półroczu 2024 roku zwiększyły swoją moc o 20,2 GW, co stanowi wzrost o 3,6 GW w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. EIA prognozuje, że w drugiej połowie 2024 roku przybędzie 42,6 GW mocy, z czego 25 GW będzie pochodzić z przemysłowych instalacji fotowoltaicznych.

Rozkwit fotowoltaiki w USA

Fotowoltaika może zakończyć 2024 rok z rekordowym przyrostem 37 GW nowej zainstalowanej mocy, co oznacza podwojenie wartości z 2023 roku, kiedy to dodano 18,8 GW. Prognozy EIA są zaledwie o jeden gigawat niższe niż przewidywania Solar Energy Industries Association (SEIA) oraz Wood Mackenzie sprzed kilku miesięcy. Należy jednak zaznaczyć, że szacunki Wood Mackenzie obejmują wszystkie segmenty rynku solarnego, takie jak energia słoneczna dla gospodarstw domowych, społeczności oraz sektora komercyjnego i przemysłowego, podczas gdy EIA koncentruje się głównie na projektach użyteczności publicznej.

W pierwszej połowie 2024 roku Teksas i Kalifornia, będące liderami w zakresie instalacji fotowoltaicznych, odpowiadały za 38% całkowitego przyrostu mocy. Największy projekt zrealizowany w tym okresie pochodził jednak z Nevady. Projekt Gemini solar-plus-storage, z zainstalowaną mocą 690 MW był największą nową inwestycją w USA w tym roku.

Największy projekt PV w Stanach Zjednoczonych w 2024 roku

Projekt Gemini solar-plus-storage wyróżniał się nie tylko jako największy projekt fotowoltaiczny uruchomiony w pierwszej połowie 2024 roku, ale także jako największy system magazynowania energii w akumulatorach (BESS) z mocą wyjściową 380 MW. BESS odgrywał istotną rolę, przyczyniając się do drugiego co do wielkości wzrostu mocy w tym okresie, osiągając 4,2 GW. Nowe instalacje baterii były głównie skoncentrowane w czterech stanach USA: Kalifornii (37% całkowitego przyrostu), Teksasie (24%), Arizonie (19%) i Nevadzie (13%).

gemini12 GW nowych mocy w fotowoltaice, które zostały przyłączone w Stanach Zjednoczonych. W tym roku największa inwestycja to Gemini - 690 MW w PV i 380 MW w magazynach energii. Jak wygląda transformacja energetyczna w USA?
Gemini Solar-Plus-Storage.
Źródło: primergysolar.com

EIA przewiduje, że w drugiej połowie 2024 roku w Stanach Zjednoczonych BESS zwiększy swoją moc o 10,8 GW, co może doprowadzić do rekordowego przyrostu 15 GW w skali roku. Teksas i Kalifornia mają odpowiadać za 81% przewidywanego wzrostu mocy BESS w drugiej połowie roku.

W Teksasie znalazł się drugi co do wielkości projekt fotowoltaiczny uruchomiony w pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku – elektrownia słoneczna Lumina o mocy 640 MW. Drugim największym projektem BESS uruchomionym w pierwszej połowie 2024 roku jest projekt solar-plus-storage. Eleven Mile Solar Center w Arizonie, rozwinięty przez amerykański Salt River Project (SRP) oraz duńską firmę Ørsted, ma zainstalowaną moc 300 MW oraz moc BESS wynoszącą 300 MW/1,2 GWh. Przed ukończeniem projektu firmy zapewniły sobie umowę zakupu energii z firmą Meta. 

Źródło: pv-tech.org

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia